טראמפ מאיים: אם פגישת פנס וארדואן לא תצליח - הסנקציות על טורקיה יהיו הרסניות

פגישת פנס-ארדואן תיכשל? הסנקציות יהיו הרסניות
במסיבת עיתונאים שערך הערב אמר נשיא ארה"ב כי לא נתן אור ירוק לטורקיה לפעול בסוריה והוסיף: "הם רצו לעשות זאת שנים". מועצת הביטחון של האו"ם הביעה דאגה מהסיכונים שבהחמרת המצב ההומניטרי בצפון מזרח סוריה, ומבריחת לוחמי דאע"ש ממחנות המעצר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגזות על העיר ראס אל עין שבסוריה, 16.10.19
צילום: צילום: אי-פי

"אם פגישת פנס וארדואן לא תצליח - הסנקציות על טורקיה יהיו הרסניות", כך אמר הערב (רביעי) נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן. הנשיא טראמפ אמר כי לא נתן אור ירוק לטורקיה לפעול בסוריה והוסיף: "הם רצו לעשות זאת שנים".

ארדואן צפוי להיפגש הלילה באנקרה עם סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, ועם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו. על רקע עזיבת הכוחות האמריקניים מצפון סוריה, מחר בערב צפוי פומפאו להגיע לישראל ולפגוש את ראש הממשלה נתניהו ביום שישי. בישראל מעוניינים לשמוע מארצות הברית מסר מרגיע בעניין המשך הנוכחות האמריקנית בגבול סוריה-עיראק, החשובה למאבק בפעילות האיראנית באזור.


פגישה שנערכה הערב בין הנשיא טראמפ לבכירי הקונגרס האמריקני בעניין המצב בטורקיה הסתיימה במבוי סתום לאחר שטראמפ הטיח עלבונות ביושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי. "מה שראינו היה התמוטטות מוחלטת מצידו של הנשיא", אמרה פלוסי אחרי הפגישה. כלי תקשורת של המשטר הסורי דיווחו כי בצפון-מזרח המדינה הופל מטוס טורקי ללא טייס.

בתוך כך, פרסמה מועצת הביטחון של האו"ם הצהרה ובה היא מביעה דאגה מן הסיכונים שבהחמרת המצב ההומניטרי בצפון מזרח סוריה, ומבריחת לוחמי דאע"ש ממחנות המעצר. שגרירת ארצות הברית לאו"ם, קלי קראפט, קראה לטורקיה להפסיק את המתקפה שלה ולהכריז על הפסקת אש.

מוקדם יותר היום התייחס נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בנאומו בפרלמנט למבצע בסוריה, ואמר: "טורקיה מעולם לא פגעה באזרחים ולעולם לא תפגע באזרחים. הליגה הערבית מפיצה שקרים. אם לעולם הערבי והמערב היה מצפון הם היו פועלים בצפון-סוריה מזמן".

נשיא טורקיה הוסיף כי המטרה של המבצע הצבאי הוא יצירת "אזור בטוח" לאורך 444 קילומטרים בגבול שבין טורקיה וסוריה. לשם, בסופו של דבר, יוחזרו פליטים סורים. הוא אמר שאין לטורקיה ספקות בדבר, והוסיף שלא יישא וייתן עם טרוריסטים אלא "יילחם בהם".

היום אמר דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, כי הפעולה הצבאית של טורקיה בסוריה צריכה להיות פרופורציונלית ולא להזיק לתהליך הפוליטי במדינה. פסקוב הוסיף כי מוסקבה מכבדת את זכותה של אנקרה להגן על עצמה.

הפופולריים