שר ההגנה האמריקני: "אלף חיילים אמריקנים ייתפנו מצפון סוריה"

שר ההגנה האמריקני: "אלף חיילים ייתפנו מסוריה"
אספר הבהיר שטראמפ הורה להעביר את הכוחות האמריקנים מצפון המדינה לדרומה אך לא להוציא אותם ממנה. נשיא טורקיה ארדואן אמר כי איומים של מדינות אחרות להטיל על אמברגו נשק על מדינתו לא יגרמו לה להפסיק את המבצע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגזות טורקיות בסוריה, 13.10.19
צילום: צילום: אי-פי

שר ההגנה האמריקני מארק אספר מאשר שקרוב לאלף חיילים אמריקנים ייתפנו מצפון סוריה, במסגרת "נסיגה מתוכננת" לאור מדיניות הנשיא טראמפ. בריאיון שהעניק לרשת CBS שישודר בהמשך היום (ראשון), הבהיר אספר כי טראמפ הורה להעביר את הכוחות האמריקנים מצפון סוריה לדרומה אך לא להוציא אותם מן המדינה.

לדברי השר ההגנה ארצות הברית מוצאת עצמה נתונה בין כוחות מנוגדים, והסלמה באזור תיצור "מצב נוראי". במקביל אישרו שני גורמים אמריקנים שכמות קטנה של חיילים אמריקנים עזבו את עמדותיהם באזור העיירה עין-עיסא שבסוריה, בעקבות הלחימה שם.

בתוך כך נשיא טורקיה ארדואן אמר היום כי צבא ארצו ובעלי בריתו כבשו את העיירה ראס אל-עין והטילו מצור על העיר תל אל-אבייד. לדבריו, הכוחות אמורים להתקדם למרחק של 30 עד 35 קילומטרים בתוך סוריה. במסיבת עיתונאים באנקרה אמר ארדואן כי בלחימה נהרגו עד כה שני חיילים טורקים ו-16 מורדים סורים הנלחמים לצדם. הוא הבהיר כי האיומים של מדינות אחרות להטיל על טורקיה עיצומים או אמברגו נשק לא יגרמו לה להפסיק את המבצע.

בד בבד, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו: "מתדיין עם הסנאטור לינדזי גרהאם, וחברי קונגרס רבים, כולל דמוקרטים, על הטלת עיצומים אדירים על טורקיה. משרד האוצר מוכן ללכת על זה, תיתכן חקיקה נוספת. יש קונצנזוס אדיר על זה. נאמר לטורקיה שמעשיה אינם מקובלים".

הבוקר דיווחו הכוחות הכורדיים כי 785 זרים חברי דאעש ברחו מבית הכלא בעין עיסא, על רקע המתקפה הטורקית. עוד דווח כי הכוחות כבשו בחזרה את אזור ראס אל-עין בצפון סוריה לאחר שהטורקים כבשו שלושה כפרים. הערוץ אלערביה דיווח כי יותר מ-100 לוחמים כורדים נהרגו מאז תחילת המבצע, לפני חמישה ימים.

מוקדם יותר היום ציין האפיפיור פרנציסקוס כי אזרחים רבים, בהם גם נוצרים, נאלצו לעזוב את בתיהם בשל המבצע הטורקי, וקרא לקהילה הבין-לאומית לגבש פתרון יעיל למשבר בסוריה.

הפופולריים