טורקיה: החלה כניסה קרקעית לאזור שבשליטת הכורדים בסוריה

טורקיה: החלה כניסה קרקעית לאזור הכורדי בסוריה
גורם אופוזיציה סורי אומר כי עד כה נהרגו 15 בני אדם, שמונה מהם אזרחים • טראמפ: "הטעות הכי נוראה שארה"ב אי פעם עשתה היא להיכנס למזרח התיכון" • מוקדם יותר טורקיה חידשה את ההפצצות האוויריות שלה ואת הפגזות הארטילריה על אזורי הכורדים, זאת בתום הפוגה בת כמה שעות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגזנות טורקיות בסוריה 9 באוקוטובר
צילום: צילום: רויטרס

המבצע הטורקי בצפון־מזרח סוריה: משרד ההגנה של טורקיה הודיע הלילה (רביעי) כי המדינה החלה בפעילות קרקעית במזרח סוריה. מוקדם יותר הערב אמר גורם אופוזיציה סורי כי עד כה נהרגו 15 בני אדם, שמונה מהם אזרחים. לבקשת מצרים יכונס בשבת דיון חירום של הליגה הערבית. זאת לאחר שמצרים, סעודיה ולבנון גינו את המבצע הטורקי בצפון סוריה.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הלילה בתגובה לנסיגה מהאזור: "הטעות הכי נוראה שארה"ב אי פעם עשתה היא להיכנס למזרח התיכון". על הסנקציות נגד טורקיה אמר: "צריך לבחון את זה".

בתוך כך, מוקדם יותר הערב דווח כי הטורקים חידשו את ההפצצות האוויריות ואת הפגזות הארטילריה על אזורי הכורדים בתום הפוגה בת כמה שעות. ביעדים המותקפים – עמדות של הכוחות הכורדיים בעיר קמישלי ובעיירות־הגבול תל אביד, ראס אל־עין וכובאני.

כלי תקשורת ערביים דיווחו על מנוסה של תושבים רבים מן האזור. דובר הכוחות הכורדיים אחמד מוסא אומר כי הכורדים יגנו על עצמם עד טיפת דמם האחרונה. המיליציה הכורדית, שמילאה בעבר תפקיד מרכזי בלחימה בארגון דאעש, הודיעה כי לא תילחם עוד בטרוריסטים האסלאמים.


נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן הכריז היום על תחילת המבצע הצבאי נגד הכורדים בצפון סוריה. "פתחנו במתקפה אווירית ואחריה ירי ארטילרי", אמר ארדואן. צבא טורקיה הפגיז את הערים ראס אל-עין וטאל-אביאד. מזכיר נאט"ו קרא לטורקיה שלא "לערער עוד את היציבות באזור" בפעולה הצבאית.

האיחוד האירופי קרא לטורקיה להפסיק את המבצע הצבאי שהחלה בו הערב. 28 המדינות החברות באיחוד אומרות בהודעתן כי אין זה סביר שהמבצע ישיג את מטרתו: כינונו של "אזור בטוח" שיאפשר לפליטים הסורים לשוב לבתיהם.

עוד צויין בהודעה כי האיחוד האירופי לא יספק סיוע ולא יקדם מיזמים באזורים שבהם מופרות זכויותיהם של התושבים. צרפת, השותפה בקואליציה בהובלת ארצות הברית נגד דאעש, אומרת כי המבצע הטורקי בסוריה מסכן את האוכלוסיה הכורדית ומשרת את האינטרס של דאעש. 

הפופולריים