שלושה חוקרים זכו בפרס נובל ברפואה על תגליותיהם בתחום תפקוד החמצן בתא

פרס נובל לרפואה: לחוקרי תפקוד החמצן בתא
שני אמריקנים ובריטי זכו בפרס על תגליותיהם שיסייעו למציאת דרכים למלחמה באנמיה ומחלות נוספות. השלושה זיהו מנגנוני מולקולות המווסתות את פעילות הגנים בתגובה לרמות החמצן השונות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זוכי פרס נובל לרפואה 2019
צילום: צילום: מתוך טוויטר

פרס נובל לרפואה לשנת 2019 יוענק לשלושה חוקרים על תגליותיהם בתחום תפקוד החמצן בתא, כך פורסם היום (שני). גרג סמנטה וויליאם קיילין האמריקנים יחלקו את הפרס, על סך 918,000 דולר, יחד עם פיטר רטקליף הבריטי. באירוע שנערך בסטוקוהלם שבשבדיה קבעה הוועדה כי תגליות החוקרים תרמו מאד לפיזיולוגיה וסללו את הדרך למציאת דרכים למלחמה באנמיה, בסרטן ובמחלות רבות אחרות.

בהכרזה נאמר כי "בעלי חיים זקוקים לחמצן להמרת מזון לאנרגיה מועילה. חשיבותו הבסיסית של חמצן נלמדה במשך מאות שנים, אולם השאלה כיצד תאים מסתגלים לשינויים ברמות החמצן, נותרה לא פתורה". השלושה זיהו מנגנוני מולקולות המווסתות את פעילות הגנים בתגובה לרמות החמצן השונות.

התגלית חשפה את המנגנון לאחד מתהליכי ההסתגלות החיוניים ביותר לחיים. הם ייסדו את הבסיס להבנה על ההשפעה על חילוף החומרים בתא ועל תפקודו הפיזיולוגי. התגליות סללו את הדרך לדרכים חדשות ומבטיחות למאבק באנמיה, סרטן ומחלות אחרות.

בהמשך השבוע יפורסמו הזוכים בפרס נובל בפיזיקה, כימיה, כלכלה, ספרות ושלום. בהכרזת הפרס בספרות יוכרז גם הזוכה בפרס לשנת 2018, אז הוחלט שלא להעניק את הפרס בעקבות התפטרות חברי הוועדה בשל חקירה של הטרדות מיניות של בן הזוג של אחת מחברות הוועדה. 

הפופולריים