בולטון: קוריאה הצפונית לא תוותר על הנשק הגרעיני

בולטון: קוריאה הצפונית לא תוותר על נשק גרעיני
היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב לשעבר אמר כי המשטר בפיונגיאנג יוצא נשכר מגרירת הרגליים במשא ומתן מול ארה"ב, וכי וושינגטון אינה אוכפת כראוי את העיצומים. שגריר קוריאה הצפונית באו"ם: "ארה"ב משתמשת בפרובקציות פוליטיות וצבאיות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וקים ג'ונג און באזור המפורז 30.06.19
צילום: צילום: רויטרס

יועצו לשעבר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לביטחון לאומי ג'ון בולטון אומר היום (שני) כי קוריאה הצפונית אינה מתכוונת לוותר על הנשק הגרעיני שבידיה. לדבריו, המשטר בפיונגיאנג יוצא נשכר מגרירת הרגליים במשא ומתן עם ארצות הברית.

"אני סבור שקים ג'ונג און לעולם לא יוותר מרצונו על הנשק הגרעיני", אמר בולטון בנאום במרכז למחקרים אסטרטגיים ובין לאומיים בוושינגטון. בולטון הוסיף כי ממשל טראמפ שוגה במדיניותו הרכה מדי כלפי האיום הנשקף מקוריאה הצפונית.

  לדבריו ארה"ב אינה אוכפת את העיצומים על פיונגיאנג כראוי. ג'ון בולטון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בולטון ציין כי וושינגטון אינה אוכפת כראוי את העיצומים המוטלים על פיונגיאנג, ונוהגת בשאננות לגבי הניסויים של קוריאה הצפונית בטילים בליסטיים. עוד אמר כי הבית הלבן טעה כשהחליט להשעות את התמרונים המשותפים עם צבא קוריאה הדרומית.

קוריאה הצפונית שיגרה לפני כשלושה שבועות שני טילים בלתי מזוהים מאזור מרכז המדינה לעבר ים יפן, כך הודיעו הכוחות המשולבים של קוריאה הדרומית. גורם בכיר בממשל האמריקני אמר לאחר הדיווח על השיגור כי בארצות הברית עוקבים אחרי ההתפתחות.

בתוך כך, שגריר קוריאה הצפונית באו"ם, קים סונג, האשים היום את ארצות הברית במבוי הסתום שבו נמצא המשא ומתן בין שתי המדינות. סונג אמר בעצרת הכללית של האו"ם כי ארצות הברית משתמשת "בפרובוקציות פוליטיות וצבאיות".

כזכור, רק לפני כחודש הודיע טראמפ בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כי פיטר את בולטון. טראמפ כתב אז כי "שירותיו לא נחוצים יותר" והוסיף: "לא הסכמתי עמוקות עם הצעותיו ולפיכך ביקשתי את התפטרותו".

על פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, שפורסם זמן קצר לאחר הפיטורים, היועץ לביטחון לאומי פוטר מכיוון שטראמפ שקל מהלך של הקלת הסנקציות על איראן - דבר שאליו בולטון התנגד. גורמים אמרו לרשת כי טראמפ דן באפשרות להקל בסנקציות על איראן כדי להבטיח אפשרות של פגישה עם הנשיא האיראני חסן רוחאני. בולטון התנגד, ואילו שר האוצר סטיב מנוצ'ין היה בעד.

הפופולריים