דיווח: טראמפ לרוסים – גם ארה"ב מתערבת בבחירות

דיווח: טראמפ לרוסים – גם ארה"ב מתערבת בבחירות
הוושינגטון פוסט חושף כי טראמפ אמר את הדברים לשר החוץ הרוסי ולשגריר רוסיה בחדר הסגלגל בשנת 2017 • מוקדם יותר התפטר שליח הממשל האמריקני לאוקראינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ בעצרת הכללית של האו"ם 24.09.19
צילום: צילום: אי-פי

ההתערבות הרוסית בבחירות בארה"ב: עיתון ה"וושינגטון פוסט" מדווח היום (שבת) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר לשני בכירים רוסים בפגישה בחדר הסגלגל ב-2017 כי אינו מודאג מהתערבות רוסית בבחירות - זאת, משום ש"ארצות הברית עשתה זאת במקומות אחרים בעבר". לפי הדיווח, אותם בכירים הם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושגריר רוסיה בארצות הברית לשעבר סרגיי קיסליאק.

בתוך כך, ברקע פרשת טראמפ־זלנסקי מדווחת רשת סי־אן־אן כי הבית הלבן ניסה להגביל את הגישה לשיחותיו של הנשיא האמריקני עם מנהיגים נוספים – נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמאן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כך לפי גורמים מעורים בנושא.

במקרה של השיחה עם המנהיג הסעודי דווח כי גורמים בבית הלבן, להם בדרך כלל יש גישה לפרטי שיחותיו של הנשיא, מעולם לא נחשפו לדברים שנאמרו. הגורמים ששוחחו עם הרשת אמרו כי זהו דבר חריג למדי, בייחוד אחרי שיחות בדרגים גבוהים. השיחה, שאחד המקורות אמר כי לא עסקה בנושאי ביטחון לאומי רגישים, נערכה בתקופת חקירת הרצח של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, שלפי סוכנויות המודיעין האמריקניות בוצע בהוראתו של נסיך הכתר. בבית הלבן לא הגיבו על הפרטים.

מוקדם יותר היום התפטר השליח המיוחד של הממשל האמריקני לאוקראינה, קורט וולקר, מתפקידו. כך אישר גורם רשמי בארצות הברית. התפטרותו הגיעה לאחר שנחשף כי וולקר סייע לרודי ג'וליאני, עורך דינו הפרטי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ליצור קשר עם גורמים בממשלה האוקראינית. וולקר הוא איש הממשל הראשון שפורש מתפקידו מאז נחשף כי טראמפ ביקש מנשיא אוקראינה מידע מפליל על יריבו הפוליטי ג'ו ביידן.

אמש זימנו חברי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים בכירים במשרד החוץ, ובהם את וולקר, להעיד בפני ועדת קשרי החוץ והמודיעין. חברי הוועדה הגישו לשר החוץ האמריקני, מייק פומפאו צו המורה לו להגיש מסמכים בעניין קשרי הממשל האמריקני עם הממשלה באוקראינה. חקירת הוועדה היא השלב הראשון במאמץ של הדמוקרטים להדיח את הנשיא.

הפופולריים