התלונה של איש המודיעין: "פעולותיו של טראמפ - סכנה לביטחון הלאומי"

"פעולותיו של טראמפ - סכנה לביטחון הלאומי"
דוח חושף השחיתות בפרשה האוקראינית מותח ביקורת קשה על נשיא ארה"ב וקובע כי גורמים בבית הלבן ניסו להסתיר את תמליל השיחה עם ולדימיר זלנסקי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וולדימיר זלנסקי
צילום: צילום: אי-פי

גורמים בבית הלבן ניסו להסתיר את תמליל השיחה המלא בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבין עמיתו האוקראיני ולדימיר זלנסקי, כך עולה מפרסום תלונתו של איש המודיעין, חושף השחיתות, שפורסמה היום (חמישי). המסמך החמור מצביע על כך שפעולותיו של טראמפ בסוגייה האוקראינית היוו סכנה לביטחון הלאומי של ארצות הברית. על פי המסמך, הנשיא ניסה לשדל מנהיג זר כדי לסייע לו מול יריביו הפוליטיים ויש לראות בכך חשש לפגיעה בביטחון המדינה.

בתוך כך, משרד המשפטים האמריקני פרסם אמש את תזכיר השיחה בין טראמפ וזלנסקי, מיולי האחרון. מהתמלילים עולה כי הנשיא האמריקני ביקש ממקבילו האוקראיני "לבדוק" את ענייניהם של סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, ובנו האנטר ביידן באוקראינה.

לפי התמלולים שפורסמו, טראמפ אמר לזלנסקי: "כל מה שתוכל לעשות עם התובע הכללי בעניין השמועות, לדוגמה שביידן מנע חקירה נגד החברה של בנו, יכול להיות נהדר. ביידן התלהב שהוא עצר את החקירה, כדאי לבדוק - זה נשמע נורא".

לצד זאת, אין עדות לכך שנשיא ארצות הברית התנה את מתן הסיוע האמריקני לאוקראינה בפתיחת החקירה. בפגישה עם שרי חוץ מהעולם בעצרת האו"ם הגיב טראמפ לפרסום התמלולים: "לא היה שום לחץ. הרבה אנשים אמרו לי - 'לא ידענו שאתה יכול להיות כל כך נחמד'".

הפופולריים