בית המשפט בבריטניה ביטל את השהיית הפרלמנט

בית המשפט בבריטניה ביטל את השהיית הפרלמנט
השופטים קבעו שהמהלך שביצע ראש הממשלה בוריס ג'ונסון היה לא חוקי. כל 11 השופטים פסקו פה אחד נגד המלצת ראש הממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בוריס ג'ונסון בפרלמנט הבריטי  - 4.9.2019
צילום: צילום: אי.פי

בית המשפט העליון בבריטניה החליט היום (שלישי) שהשהיית פעילות הפרלמנט במדינה הייתה פעולה לא חוקית מצדו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. כל 11 השופטים פסקו נגד ההמלצה של ג'ונסון למלכה אליזבת' בנוגע להקפאה. בפירוט הפסיקה נכתב כי ההחלטה לא הייתה מחייבת מבחינה משפטית ולכן פעילות הפרלמנט מעולם לא הוקפאה.

יושב ראש האופוזיציה ומנהיג הלייבור ג'רמי קורבין הגיב להחלטה ואמר: "אני מזמין את ראש הממשלה ג'ונסון לשקול את מעמדו". הוא הוסיף: "החלטת בית המשפט הוכיחה כי ראש ג'ונסון נהג באופן שגוי". כמו כן, יו"ר הפרלמנט, ג'ון ברקו, בירך על החלטת בית המשפט וקרא להחזרת פעילות הפרלמנט באופן מיידי.

מנהיג מפלגת הברקזיט, נייג'ל פארג', קרא ליועצו הבכיר של ג'ונסון דומיניק קומינגס, שהניע את מהלך השעיית הפרלמנט להתפטר מתפקידו. פארג' כינה את השעיית פעילות הפרלמנט "ההחלטה הפוליטית הגרועה ביותר". 

בתחילת החודש דחה הפרלמנט את הצעתו של ג'ונסון לערוך בחירות מוקדמות. רק 293 הצביעו בעד ההחלטה, כאשר הרוב לו זקוק בוריס הוא 434 - שני שלישים מחברי הפרלמנט. באופוזיציה טוענים כי דרישת ראש הממשלה לפזר את הפרלמנט בעת הזו, נועדה למנוע את השיח על גורל הברקזיט. ראש ממשלת בריטניה, סבר שהדממת הפרלמנט, תאפשר לו לנהל משא ונתן עם האיחוד האירופי, ללא הפרעות.

הפרלמנט הבריטי יצא לפגרה שתסתיים שבועיים לפני תאריך היעד לפרישה מהאיחוד האירופי. חברי הבית התחתון ממפלגות האופוזיציה, ניסו למנוע מיושב ראש הפרלמנט להשתתף בטקס היציאה לפגרה, שהתקיים בבית הלורדים. האופוזיציה החרימה את הטקס המשותף לשני בתי הפרלמנט וחבריה נותרו במושבים.

הפופולריים