עצרת האו"ם נפתחת, על הפרק: הגרעין האיראני

עצרת האו"ם נפתחת, על הפרק: הגרעין האיראני
עם פתיחת עצרת האו"ם השנתית בניו יורק, אמר שגריר ישראל דני דנון לכאן רשת ב: "רוצים יותר פעילות של העולם וסנקציות נגד איראן"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בוועידת האקלים בעצרת הכללית של האו"ם במטה בריטניה, 23.09.19
צילום: צילום: איי-פי

עצרת האו"ם השנתית נפתחת היום (שלישי) בניו יורק, ארה"ב, בה עתיד לנאום בהמשך השבוע שר החוץ ישראל כ"ץ. הפגנות צפויות נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במהלך העצרת. אחר הצוהריים (שעון ישראל) יגיעו המנהיגים לאסיפה הכללית ויישאו נאומים, ולאחר מכן תתקיים ארוחת צוהריים משותפת למנהיגי העולם. השר ישראל כ"ץ ייצג את ישראל בעצרת במקומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שביטל את השתתפותו בשל הנסיבות הפוליטיות.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון, המשמש גם כסגן נשיא העצרת, אמר לכאן רשת ב כי הסוגייה האיראנית תהיה העניין המרכזי על סדר־יומה וכי בישראל "רוצים יותר פעילות של העולם וסנקציות נגד איראן". בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" הוסיף דנון כי המשלחת הישראלית תנצל את העצרת לקיום פגישות "שקטות", מחוץ לעינה של התקשורת, עם מנהיגים ממדינות ערב. עוד אמר דנון כי המשבר התקציבי החמור במשרד החוץ פוגע בפעילות המדינית של המשלחת הישראלית בעצרת האו"ם.

האזינו לריאיון של השגריר דני דנון בכאן רשת ב

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'אווד זריף, הכחיש אתמול נחרצות את האפשרות שהנשיא חסן רוחאני ייפגש עם הנשיא טראמפ בשולי העצרת. שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה דריאן אמר לכאן חדשות כי "מרחב המשא ומתן" עם איראן הצטמצם מאד מאז פסגת מדינות ה-G7 בחודש שעבר. עם זאת, הנשיא עמנואל מקרון צפוי לפגוש בנפרד את טראמפ ורוחאני בניו יורק, משום שלדברי השר הצרפתי, "דווקא ברגעי משבר בולט תפקידו של האו"ם בחתירה להפגת מתחים ולשלום". לדברי לה דריאן, לא תוכננה כל פגישה בינו ובין הנשיא מקרון לבין השר כ"ץ. לעומת זאת, הנשיא מקרון והשר לה דריאן יוועדו במהלך העצרת עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

אתמול דיברה לאה גולדין, אמו של סגן הדר שגופתו מוחזקת בשבי חמאס ברצועת עזה, בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם. "חמש שנים שחמאס מענה אותנו באכזריות, ומונע מלהביא את הדר לקבורה על פי שלוש הדתות", אמרה שם. "להחזיר את הדר זו גם משימה שלכם. החלטה 2474 קובעת שהאחריות עליכם. מה אתם הייתם עושים לו היה מדובר בילד שלכם?".


פעילת האקלים נגד מדיניות העולם בנושא שינוי האקלים, גרטה ת'ורנברג, יחד עם 15 ילדים נוספים, הכריזה אתמול בוועידת האקלים בעצרת הכללית של האו"ם במטה בריטניה כי הם תובעים חמש מדינות שהן ממזהמי הפחמן הגדולים בעולם. בנאום תקיף ואמוציונלי היא הטיחה היום בבאי ועידת האקלים: "גנבתם את חלומותינו, איך אתם מעזים?". אם התביעה תצליח, היא תאלץ את ארגנטינה, ברזיל, צרפת, גרמניה וטורקיה - חמש המדינות המוזכרות בתביעה - לעבוד עם מדינות אחרות במאמץ בינלאומי.


הפופולריים