מנהיגי צרפת, בריטניה וגרמניה: איראן אחראית לתקיפה בסעודיה

צרפת, בריטניה וגרמניה: איראן תקפה את סעודיה
המדינות האירופיות אמרו כי התקיפה מסכנת את אזור המפרץ הפרסי. לצד זאת, הדגישו את מחויבותן להסכם הגרעין עם טהראן. מקרון נפגש עם רוחאני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בוריס ג'ונסון, אנגלה מרקל ועמנואל מקרון בוועידת ה-G-7 באוגוסט 2019
צילום: צילום: אי-פי

המתיחות במפרץ הפרסי: מנהיגי צרפת, בריטניה וגרמניה, שהתכנסו במהלך עצרת האו"ם בניו יורק, קבעו אמש (שני) כי ברור להם שאיראן היא האחראית לתקיפת מתקני הנפט בסעודיה לפני כעשרה ימים. ראשי המדינות האירופיות אמרו כי ההתקפה כוונה נגד סעודיה אך היא מאיימת על כל המדינות ומחזקת את הסיכון לסכסוך נרחב.

עוד נמסר מפי מנהיגי צרפת, בריטניה וגרמניה כי יש צורך במאמץ דיפלומטי משותף להבטחת הביטחון באזור המפרץ הפרסי. עם זאת, חזרו שלוש המדינות על מחויבותן להסכם הגרעין עם איראן וקראו לטהראן לחזור להתחייבויותיה במסגרתו.

בתוך כך, נשיא צרפת עמנואל מקרון נפגש הלילה עם נשיא איראן חסן רוחאני במלונו בניו יורק. מקורות צרפתיים מסרו כי לשניים היה "דיון ישיר" בנושא התקיפה בסעודיה. מקרון אמר כי הדרך להפגת הההסלמה צרה, אבל הגיע הזמן עבור איראן לבחור בה. עוד אמר נשיא צרפת כי יש לפתוח בשיחות בנושא הביטחון האזורי, כולל מצרי הורמוז ותימן. רוחאני חזר מצדו על נכונותו לעבוד יחד עם המעצמות האירופיות.

רוחאני אמר אתמול, לפני בואו לעצרת האו"ם, כי המסר של ארצו לעולם הוא שלום ויציבות. נשיא איראן הוסיף כי המצב במפרץ הפרסי כעת מאוד רגיש. רוחאני צפוי לנאום בעצרת ביום רביעי.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשאל אתמול על מאמצי התיווך של צרפת בין וושינגטון לטהראן, והשיב כי לא צריך מתווך, וכי האיראנים יודעים למי להתקשר. טראמפ אמר כי אינו שולל פגישה עם נשיא איראן, אך עם זאת הדגיש כי עד כה לא נקבעה פגישה כזאת.

הפופולריים