גרטה נגד העולם: תביעה נגד 5 המדינות המזהמות ביותר

גרטה נגד העולם: תביעה נגד 5 המדינות המזהמות
פעילת האקלים בנאום תקיף בוועידה באו"ם: אנחנו על סף הכחדה המונית ואתם מדברים על כסף ועל אגדות על צמיחה כלכלית אינסופית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גרטה ת'ורנברג, שינויי האקלים, מחאה
צילום: צילום: רויטרס, אי-פי

הילדים נגד העולם: הפעילה הבולטת ביותר נגד מדיניות העולם בנושא שינוי האקלים, גרטה ת'ורנברג, יחד עם 15 ילדים נוספים, תובעת חמש מדינות שהן ממזהמי הפחמן הגדולים בעולם, שטענה שהן פוגעות בזכויות ילדים. בנאום תקיף ואמוציונלי היא הטיחה היום (שני) בבאי ועידת האקלים: "גנבתם את חלומותינו, איך אתם מעזים?".

אם התביעה תצליח, האו"ם יסווג את משבר האקלים כמשבר זכויות ילדים. חשוב מכך, היא תאלץ את ארגנטינה, ברזיל, צרפת, גרמניה וטורקיה - חמש המדינות המוזכרות בתביעה - לעבוד עם מדינות אחרות במאמץ בינלאומי.


"גנבתם את חלומותיי ואת ילדותי עם מילותיכם הריקות", הטיחה ת'ורנברג בקול חנוק מדמעות. "אנשים סובלים, אנשים מתים, מערכות אקולוגיות קורסות, אנחנו על סף הכחדה המונית, ואתם ממשיכים לדבר על כסף ועל אגדות על צמיחה כלכלית אינסופית, איך אתם מעזים?".

"במשך יותר מ-30 שנה המדע היה ברור לחלוטין", המשיכה הנערה. "איך אתם מעזים להמשיך להתעלם ולהגיד שאתם עושים מספיק? אתם אומרים שאתם שומעים אותנו ומבינים את הדחיפות. אך אני לא מאמינה בזה כי אם הייתם מבינים ועדיין לא פעלתם אז אתם מרושעים, ואני מסרבת להאמין בכך. הצעירים מתחילים להבין את הבגידה שלכם והעיניים של דור העתיד מופנות אליכם. אם תבחרו לאכזב אותנו לא נסלח לכם לעולם. לא ניתן לכם להתחמק. העולם מתעורר והשינוי מגיע, אם אתם רוצים ואם לא".

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הגיע במפתיע לוועידה בניו יורק ושהה בה כמה דקות. הוא לא נשא דברים. ארצות הברית פרשה לפני כשנתיים מהסכם פאריס, שבמרכזו התמודדות עם שינויי האקלים והתחממות כדור הארץ והפחתת פליטת גזי החממה.

הפופולריים