איראן בתגובה להאשמות ארה"ב על התקיפה בסעודיה: "מקסימום שקרים"

איראן בתגובה להאשמות ארה"ב: "מקסימום שקרים"
אמש האשים שר החוץ האמריקני מייק פופאו את איראן בתקיפת שני המפעלים של ענקית הנפט "ארמקו" בממלכה. מפקד זרוע האוויר של משמרות המהפכה אמר הבוקר כי טהראן מוכנה למלחמה כוללת ואיים כי הטילים האיראניים יכולים להגיע למטרות אמריקניות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השריפה שפרצה במכל נפט סעודי ב-14 בספטמבר
צילום: רויטרס

דובר משרד החוץ האיראני, עבאס מוסאווי, השיב היום (ראשון) להאשמות האמריקניות כי ארצו תקפה את מפעלי הנפט בסעודיה אתמול: "ארצות הברית עברה ממדיניות של 'מקסימום לחץ' למדיניות של 'מקסימום שקרים'", אמר מוסאווי. אמש האשים שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, את איראן בתקיפת הרחפנים על שני המפעלים של ענקית הנפט "ארמקו": "טהראן ביצעה התקפה חסרת תקדים על אספקת האנרגיה העולמית".

בעקבות המתיחות בין שתי המדינות, מפקד זרוע האוויר של משמרות המהפכה, אמירלי חג'יזדה, אמר היום כי טהראן מוכנה למלחמה כוללת. חג'יזדה אף הזהיר את האמריקנים ואמר כי נושאות המטוסים והבסיסים של ארצות הברית באזור נמצאים בטווח הטילים של ארצו. 

אמש הודיעה סעודיה על קיצוץ של כמחצית מתפוקת הנפט שלה בעקבות הפגיעה במפעלים, מדובר בקיצוץ של כ-5% מאספקת הנפט העולמית. ארצות הברית הודיעה בתגובה לפנות בוקר כי היא מוכנה להשתמש במאגרי הנפט לשעת חירום שלה, על מנת לבלום את השפעת "הפעולה התוקפנית" על שוק הנפט העולמי.  

מספר שעות לאחר התקיפה אתמול, המורדים החות'ים, הנתמכים על ידי איראן, קיבלו עליהם את האחריות לתקיפה וטענו כי השתמשו בעשרה רחפנים כדי לבצע אותה. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן והביע את תמיכת וושינגטון בזכותה של סעודיה להגן על עצמה.

לפי דיווח של הניו יורק טיימס, ארצות הברית וסעודיה מאמינות כי טהראן שלחה מומחים מטעמה לאמן את החות'ים בתימן בשימוש ברחפנים וטכנולוגיית טילים. עוד צויין, כי ייתכן והתקיפה בוצעה מתימן, אך באותה מידה סביר כי הרחפנים שוגרו מעיראק ואפילו מתוך סעודיה עצמה. זאת בהתבסס על דו"ח האו"ם מתחילת השנה, שציין כי החות'ים מחזיקים ברחפנים מתקדמים המגיעים לטווח של עד 1,500 קילומטר. לשכת ראש הממשלה העיראקי עאדל עבד אל-מהדי הכחישה את הדווחים כי התקיפה התרחשה משטחה. 

בהכנת הידיעה השתתפו: מעיין אלטמן, מתי ברנהרט, בן יניב ורועי קייס. 

הפופולריים