דיווח: בולטון פוטר כי טראמפ שקל הקלת הסנקציות על איראן

דיווח: בולטון פוטר כי טראמפ שקל הקלת הסנקציות
על פי הדיווח של סוכנות הידיעות בלומברג, בולטון התנגד לרעיון "בצורה עוצמתית". עוד דווח כי הבית הלבן החל בהכנות לקראת אפשרות של פגישה בין רוחאני לבין טראמפ במהלך עצרת האו"ם שתיערך בעוד כשבועיים. כשנשאל הנשיא אם ישקול להקל בעיצומים כדי להבטיח פגישה עם רוחאני, אמר: "נראה מה יקרה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וג'ון בולטון
צילום: צילום: אי-פי

פרטים חדשים על פיטורי בולטון: על פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון פוטר מכיוון שהנשיא דונלד טראמפ שקל מהלך של הקלת הסנקציות על איראן - דבר שאליו בולטון התנגד. גורמים אמרו לרשת כי טראמפ דן באפשרות להקל בסנקציות על איראן כדי להבטיח אפשרות של פגישה עם הנשיא האיראני חסן רוחאני. בולטון התנגד, ואילו שר האוצר סטיב מנוצ'ין היה בעד.

על פי הדיווח, בולטון התנגד לרעיון "בצורה עוצמתית". שר האוצר מנוצ'ין תמך ברעיון עצמו. עוד דווח כי הבית הלבן החל בהכנות לקראת אפשרות של פגישה בין רוחאני לבין טראמפ במהלך עצרת האו"ם שתיערך בעוד כשבועיים, למרות חוסר הוודאות אם האיראנים יסכימו. אחד התרחישים היה של פגישה משולשת בהשתתפות הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון.

כשנשאל טראמפ אם הוא מחפש אחר פגישה עם רוחאני בשולי העצרת הכללית של האו"ם, אמר כי הוא סבור שאיראן רוצה להגיע להסכם. כשנשאל אם ישקול להקל בעיצומים כדי להבטיח פגישה עם רוחאני, אמר: "נראה מה יקרה". טראמפ ציין שירצה להגיע להסכם עם איראן, אבל גם אם לא יהיה הסכם "זה בסדר".

דובר ממשלת איראן, עלי רביי, בירך היום על החלטת טראמפ לפטר את בולטון: "לפני חודשים בולטון הבטיח שאיראן לא תהיה פה עוד שלושה חודשים. אנו עדיין קיימים – והוא עזב. בעקבות ההדחה של התומך הגדול ביותר במלחמה הכלכלית נגד איראן, לבית הלבן יהיו פחות מכשולים להבנת המציאות באיראן".

שר החוץ האיראני זריף אמר בתגובה לפיטורי בולטון: "בעוד העולם נשם לרווחה בעקבות הדחתו של הסוכן של ה-B TEAM בבית הלבן, פומפאו ומנוצ'ין הכריזו על הסלמה נוספת ב'טרור הכלכלי' נגד איראן. הצמא למלחמה צריך להעלם ביחד עם מחרחר המלחמה הראשי".

במקביל, רוחאני דחק בארצות הברית לסיים את מדיניות הלחץ המרבי על ארצו ואת מה שהגדיר "מדיניותו התוקפנית של הבית הלבן". הנשיא הזהיר כי איראן מוכנה להמשיך ולצמצם את התחייבותה להסכם הגרעין אם יהיה צורך בכך.


שגריר איראן באו"ם, מאג'ד טקאט רבאנצ'י, הגיב גם הוא לפיטורי בולטון אך בצורה הרבה יותר פושרת וטען כי המהלך לא יגרום לאיראן לשקול מחדש את השיחות עם ארצות הברית: "אין מקום לשיחות עד שארצות הברית לא תנטוש את מדיניות הלחץ הכלכלי על טהרן".

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ראיקוב, לעומת זאת, הביע חשש שהפיטורים לא יועילו ליחסי רוסיה־ארצות הברית: "שינויי תפקידים בממשל האמריקני בדרך כלל לא מובילים לנורמליזציה ביחסי רוסיה־ארצות הברית. לרוסיה אין ציפיות". 

הפופולריים