איראן: בולטון הבטיח שאנחנו לא נהיה – ופוטר

איראן: בולטון הבטיח שלא נהיה – ופוטר
שגריר איראן הבהיר כי פיטורי היועץ לביטחון לאומי היוצא של ארה"ב לא יובילו לשיחות עם טראמפ אלא רק הסרת העיצומים. רוסיה הביעה חשש ואמרה כי שינויים בממשל האמריקני בדרך כלל אינם מובילים לנורמליזציה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ון בולטון בירושלים, ב-2018
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דובר ממשלת איראן, עלי רביי, בירך היום (רביעי) את החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפטר את היועץ שלו לביטחון לאומי, ג'ון בולטון: "לפני חודשים בולטון הבטיח שאיראן לא תהיה פה עוד שלושה חודשים. אנו עדיין קיימים – והוא עזב. בעקבות ההדחה של התומך הגדול ביותר במלחמה הכלכלית נגד איראן, לבית הלבן יהיו פחות מכשולים להבנת המציאות באיראן", אמר רביי. 

שר החוץ האיראני זריף אמר בתגובה לפיטורי בולטון: "בעוד העולם נשם לרווחה בעקבות הדחתו של הסוכן של ה-B TEAM בבית הלבן, פומפאו ומנוצ'ין הכריזו על הסלמה נוספת ב"טרור הכלכלי" נגד איראן. הצמא למלחמה צריך להעלם ביחד עם מחרחר המלחמה הראשי".

במקביל, נשיא איראן, חסן רוחאני, דוחק בארצות הברית לסיים את מדיניות הלחץ המרבי על ארצו ואת מה שהגדיר "מדיניותו התוקפנית של הבית הלבן". הנשיא הזהיר כי איראן מוכנה להמשיך ולצמצם את התחייבותה להסכם הגרעין אם יהיה צורך בכך.

שגריר איראן באו"ם, מאג'ד טקאט רבאנצ'י, הגיב גם הוא לפיטורי בולטון אך בצורה הרבה יותר פושרת וטען כי המהלך לא יגרום לאיראן לשקול מחדש את השיחות עם ארצות הברית: "עזיבתו של בולטון לא תגרום לאיראן לשקול מחדש שיחות עם ארצות הברית. אין מקום לשיחות עד שארצות הברית לא תנטוש את מדיניות הלחץ הכלכלי על טהרן".

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ראיקוב, לעומת זאת, הביע חשש שהפיטורים לא יועילו ליחסי רוסיה־ארצות הברית: "שינויי תפקידים בממשל האמריקני בדרך כלל לא מובילים לנורמליזציה ביחסי רוסיה־ארצות הברית. לרוסיה אין ציפיות". 

הפופולריים