ה-FDA נגד ג'ול: הפסיקו לשווק את הסיגריה האלקטרונית כמסוכנת פחות

ה-FDA נגד ג'ול: מוצר מסוכן לא פחות מסיגריות
מנהל המזון והתרופות האמריקני דורש מהחברה לספק תשובות לשורה של שאלות בנוגע לסיגריות האלקטרוניות בתוך 30 יום, בין היתר על הרכב המוצר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סיגריה אלקטרונית, סיגריות אלקטרוניות
צילום: צילום: אי-פי

מנהל המזון והתרופות האמריקני, ה־FDA, דורש מחברת ג'ול, המשווקת סיגריות אלקטרונית, להפסיק להגיד כי השימוש במוצר מסוכן פחות מעישון סיגריות רגילות. במכתב שנשלח היום (שלישי) למנכ"ל החברה נכתב כי מנהל המזון והתרופות מביע "דאגה עמוקה לנוכח העלייה החדה בשימוש של בני נוער בסיגריות אלקטרוניות ומכך שעדיין לא ידוע מהן ההשפעות קצרות וארוכות הטווח של השימוש בסיגריות הללו על בריאות הציבור".

עוד נכתב כי למרות הקמפיין של ג'ול, הטוען כי סיגריה אלקטרונית בטוחה יותר מסיגריה רגילה, אין כל הוכחה מדעית כי סיגריה אלקטרונית מסוכנת פחות. במנהל המזון והתרופות הוסיפו כי הרכב הסיגריות האלקטרוניות עלול להביא לעלייה בהתמכרות להן בשל הריכוז הגבוה של הניקוטין, וביקשו מהחברה לספק תשובות ומסמכים לשורה של שאלות בנוגע לסיגריות האלקטרוניות בתוך 30 ימים.

מעמותת מדעת, הפועלת לקידום בריאות הציבור בישראל, נמסר כי יצרנית הסיגריות האלקטרוניות אימצה את שיטות השיווק של חברות הטבק הגדולות בהיסטוריה, אשר התעלמו ביודעין מראיות מדעיות לנזק הבריאותי. בעמותה קראו למשרד הבריאות ולמחוקקים בישראל לפעול במהירות האפשרית על מנת לעצור את הסכנה שבהתמכרות לסיגריות מגיל צעיר.

בד בבד, אתמול דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בהסתדרות הרפואית הוחלט להקים ועדת בדיקה שתחליט אם שני הרופאים הבכירים, פרופסור יהודה אדלר ופרופסור מוטי רביד, עברו עבירה אתית בכך שייעצו לחברת ג'ול. זאת, בעקבות תלונה שהוגשה לוועדת האתיקה נגדם לפני כמה חודשים. מחברת ג'ול נמסר בתגובה: "להסתדרות הרפואית הוגשה חוות דעת מקצועית של מומחים לבריאות הציבור ובה נכתב שיש הסכמה מדעית בקרב מרבית המומחים שמוצרי איוד מפחיתים את הנזק למעשנים. האמירה הזאת תומכת את עמדת הפרופסורים אדלר ורביד". 


הפופולריים