דיווח: נמצאו שרידי אורניום באתר הגרעין בטהראן שרה"מ כינה "מחסן גרעיני סודי"

דיווח: נמצאו שרידי אורניום באתר הגרעין בטהראן
הדגימות נלקחו על ידי סבא"א מהאתר שנחשף במסיבת העיתונאים של נתניהו, כך מסרו דיפלומטים. איראן עדיין לא הסבירה את מקור השרידים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו מציג את מתקן הגרעין האיראני באו"ם
צילום: צילו: אבי אוחיון, פלאש 90

דיווח ברויטרס: דגימות שנלקחו על ידי סבא"א באתר הגרעין בטהראן שראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיר אותו "מחסן גרעיני סודי", הראו שרידי אורניום. כך מסרו היום (ראשון) דיפלומטים. איראן עדיין לא הסבירה את מקור השרידים, אך ישנם הסברים אפשריים רבים, ולא ברור ממתי השרידים.

נתניהו חשף לפני כשנה בנאומו בעצרת האו"ם מידע מודיעיני על תוכנית הגרעין של איראן. לדבריו, המודיעין הישראלי גילה מתקן גרעיני סודי נוסף שנמצא בטהראן. "לאיראן יש מתקן סודי נוסף בטהראן כדי לאחסן כמות ענקית של ציוד מתוכנית הגרעין הסודית. כמו הארכיב הגרעיני שחשפנו במאי הוא נראה תמים. ניתן לראות אותו בגוגל. זהו המתקן הסודי השני", אמר נתניהו והציג מפות ותמונות של האתר.

בפנייה ליו"ר סבא"א יוקיה אמאנו, אמר ראש הממשלה: "תבדוק את המתקן לפני שהם יספיקו לפרק אותו. זוכרים שאמרו לנו שיהיה ניתן לבדוק בכל זמן ובכל מקום? אז מה לגבי עכשיו ופה? ובו זמנית לך תבדוק אתרים אחרים שסיפרנו לך עליהם. ספר לעולם את האמת על איראן".


בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אז לראשונה כי המוסד הוא זה שסיפק את המידע המודיעיני בנוגע לאתרי הטילים. ראש הממשלה חשף אז בנאומו על תוכנית חיזבאללה לתשתית להסבת טילי קרקע-קרקע לטילים מדויקים באזור שדה התעופה בביירות - בירת לבנון.

בצל המתיחות, הודיעה אתמול איראן כי החלה להוסיף אורניום במצב גז לצנטריפוגות מתקדמות - צעד נוסף בנסיגתה מהסכם הגרעין עם המעצמות. דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז כמאלוואנדי, הכריז כי ארצו יכולה להעשיר אורניום מעבר לגבול ה-20% - הרמה שמומחים סבורים כי היא רחוקה במעט מזו המאפשרת ייצור של נשק גרעיני. לדבריו, בחודשיים הבאים 164 צנטריפוגות יהפכו מבצעיות.

הפופולריים