נשיא זימבבואה לשעבר רוברט מוגאבה מת בגיל 95

נשיא זימבבואה לשעבר רוברט מוגאבה מת בגיל 95
מוגאבה שלט ביד רמה במדינה קרוב ל-30 שנה והתפטר מתפקידו ב-2017 אחרי לחץ כבד במפלגתו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא זימבבואה רוברט מוגאבה
צילום: צילום: רויטרס

נשיא זימבבואה לשעבר רוברט מוגאבה מת היום (שישי) בגיל 95. מוגאבה שלט במדינתו ביד רמה קרוב ל-30 שנה והתפטר מתפקידו ב-2017 אחרי לחץ כבד במפלגתו. 

בהודעת ההתפטרות שהוקראה על ידי יו"ר הפרלמנט של זימבבואה נכתב כי החלטתו של מוגאבה "נעשתה באופן וולונטרי כדי לאפשר מעבר מהיר של השלטון". יחד עם זאת, העיתון "סטנדרט" היוצא לאור בקניה פרסם לאחר ההתפטרות עדויות שחושפות את ההתרחשות שקדמה להתפטרות הדרמטית לפיהן מוגאבה בישר למקורביו בבכי על החלטתו לעזוב את התפקיד, וחזר בפניהם על הטענה שאנשי הצבא במדינה בגדו בו.

מוגאבה נולד במחוז זווימבה, צפונית מזרחית לבירה הרארה. בגיל 17 הוסמך לעבודה כמורה. אחרי שנתיים שעבד כמורה בגאנה, חזר מוגאבה לזימבבואה, כתומך נלהב של אידיאולוגיה מרקסיסטית. ב-1963 הוא הצטרף למפלגת האיחוד הלאומי של זימבבואה (ZANU), שהוצאה מחוץ לחוק על ידי השלטון הלבן בראשות איאן סמית'. הוא נכלא למשך עשור, וכששוחרר עזב למוזנביק והקים את הזרוע הצבאית של המפלגה, במטרה להילחם בשלטון סמית'. ב-1980 חזר מוגאבה למדינה ונבחר לראשות ממשלת זימבבואה. במהלך שנות ה-80, ביטל את תפקיד ראש הממשלה לטובת תפקיד הנשיא ועיבה את סמכויותיו.

ב-1997 החלו השתלטויות אלימות של שחורים על חוות של לבנים, ששלטו עם בחירתו של מוגאבה ב-70% מהאדמות החקלאיות במדינה. הלאמת החוות הביאה לירידה בתפוקת התוצרת החלקאית ולמחסור במזון. כלכלת המדינה המשיכה להתדרדר לאורך שנות שלטונו. מוגאבה נודע ברדיפתו את הקהילה ההומוסקסואלית במדינה. ארצות הברית הטילה סנקציות על זימבבואה ב-2003, והקפיאה נכסים של מוגאבה ושל בכירים אחרים. 

הפופולריים