ארה"ב הטילה עיצומים נוספים נגד איראן

ארה"ב הטילה עיצומים נוספים נגד איראן
משרד החוץ האמריקני הוסיף לרשימת הסנקציות כמה חברות ספנות איראניות. במקביל, בטהראן מאיימים בנסיגות נוספות מהסכם הגרעין, על אף ניסיונות צרפת להגיע עמם להסכמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

ארצות הברית הטילה היום (רביעי) עיצומים נוספים נגד גורמים איראניים. על פי הודעת משרד החוץ האמריקני, 16 חברות ספנות, 11 כלי שיט ועשרה בני אדם מאיראן נוספו לרשימת העיצומים.

לפי טענת האמריקנים, אחת מחברות הספנות, שעליהן הוטלו עיצומים, כוונה ונתמכה כספית על ידי משמרות המהפכה של איראן ועל ידי חיזבאללה. משמרות המהפכה השתמשו ברשת ספנות זו כדי להעביר נפט בשווי מאות מיליוני דולרים בשנה החולפת, על מנת להיטיב עם משטר אסד, חיזבאללה וגורמים נוספים.

אתמול הטילה ארצות הברית עיצומים נגד שלוש סוכנויות החלל האיראניות - הכוללות את המרכז לחקר החלל האיראני, סוכנות החלל האיראנית והמכון לחקר האסטרונאוטיקה. כמו כן, וושינגטון מציעה פרס של 15 מיליון דולר למי שיצליח לפגוע בפעילות של משמרות המהפכה.

נשיא איראן חסן רוחאני הצהיר היום שארצו תודיע על נסיגה נוספת ממחויבויותיה להסכם הגרעין עם המעצמות היום או מחר. זאת לאחר כישלון המגעים מול צרפת להגיע להסכמה בימים הקרובים.

אתמול דיווח העיתון א-שרק אל-אווסט מפי מקורות דיפלומטיים מערביים, כי נשיא צרפת עמנואל מקרון הציע לאיראן 15 מיליארד דולר, בתמורה לכך שתחזור בה מהצעדים שנקטה לצמצום התחייבויותיה בהסכם הגרעין, בהם העשרת אורניום בשיעור גבוה מהמותר לה. על פי הדיווח, רוחאני מוכן לקבל את ההצעה, אולם משמרות המהפכה סירבו ודרשו להסיר את כל הסנקציות המוטלות על איראן. בכיר בממשל טראמפ אמר כי ארצות הברית "סקפטית למדי לגבי קו האשראי שמתכננת צרפת להעניק לאיראנים".

השליח האמריקני לענייני איראן בריאן הוק אמר כי טהראן משתמשת בפעילויות של סחיטה בנושא הגרעין. הוא ציין כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ירצה לפתור את המחלוקות עם האיראנים בצורה דיפלומטית, וטען שהנשיא האמריקני הבהיר כי הוא פתוח לפגישה עם האיראנים, אך הזהיר שיהיו עיצומים נוספים.

הוק גם נשאל היום בתדריך לעיתונות על התקיפות המיוחסות לישראל, שאירעו בחודש האחרון, בעיראק. הוק השיב כי לארצות הברית לא היה כל קשר לתקיפות הללו, שהיא לא ביצעה אותן, וכי כל פרסום בנושא לגביה אינו נכון.

הפופולריים