מחאות הענק עבדו? חוק ההסגרה מהונג קונג לסין יבוטל

המחאה עבדה? חוק ההסגרה מהונג קונג לסין יבוטל
תחילה הודיע הפרלמנט על דחיית ההצבעה – אך בלחץ הפגנות הענק הוחלט לבטל את הצעת החוק. אף על פי כן, אחד ממארגני התנועה הפרו־דמוקרטית קורא להמשיך במחאות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בהונג קונג נגד חוקי ההסגרה של סין 31.08.19
צילום: צילום: רויטרס

מסתמן סוף למשבר הפוליטי בהונג קונג: ראש הרשות המבצעת, קרי לאם, צפויה להודיע היום (רביעי) רשמית על החלטתה לבטל את הצעת חוק ההסגרה - חוק שהיה אמור לאפשר הסגרתם של מבוקשים לסין כדי להעמידם למשפט.

הצעת החוק עוררה לפני שלושה חודשים גל מחאה אדיר בהונג קונג – מאות אלפי פעילים למען הדמוקרטיה הפגינו בדרישה שלאם תבטל את ההצעה. תחילה הסתפקה ראש הרשות המבצעת של הונג קונג בדחיית ההצבעה בפרלמנט המקומי אך בלחץ ההפגנות היא צפויה להודיע היום על הורדתה של הצעת החוק מעל הפרק. 

מנגד, ג'ושוע וונג, ממנהיגי התנועה הפרו־דמוקרטית בהונג קונג, קורא להמשך המחאה: "אנחנו לא יכולים לעצור עכשיו. כל החברים שאיבדנו במחאה לא יסלחו לנו אם נקבל את התנאים שהציגה הממשלה", צייץ.

ביום שבת רבבות בני אדם הפגינו במחאה על גל המעצרים של פעילים למען הדמוקרטיה על ידי השלטון המרכזי בסין, על אף שהמשטרה המקומית אסרה להפגין. על פי הדיווחים, מפגינים הציתו אש סמוך למטה המרכזי של המשטרה. עוד דווח כי שוטרים ניסו לפזר את המפגינים באמצעות גז מדמיע ותותחי מים.

לשכת הביטחון של הונג קונג אמרה לסוכנות הידיעות רויטרס כי היא פועלת באחריות, כדי להשיב את הסדר הציבורי על כנו, אך סירבה לגלות אם היא מנסה לזהות את המפגינים באמצעות היישומון טלגרם. בחודש שעבר דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי על נוכחות גדולה של אנשי צבא בעיר שנג'ן, הסמוכה לגבול עם הונג קונג. עוד קודם לכן פרסם משרד החוץ האמריקני אזהרת מסע לכל הנוסעים לאזור.

הפופולריים