בולסונארו: היקף השריפות - מצומצם ביחס לשנה שעברה

בולסונארו: השריפות - מצומצמות ביחס לשנה שעברה
נשיא ברזיל טען בציוץ בטוויטר כי חלה ירידה בהיקף השריפות מתחילת השנה - אך לא הציג שום הוכחות לכך. סוכנות מחקר החלל בברזיל מצביעה דווקא על עלייה של 77% לעומת השנה שעברה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עמנואל מקרון, יערות האמזונס
צילום: צילום: רויטרס

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו צייץ הלילה (שבת) בטוויטר כי נתוני לוויינים מלמדים שהיקף השריפות בארצו הצטמצם בשמונת החודשים הראשונים של השנה לעומת היקפן באותה התקופה בשנה שעברה. עם זאת, הוא לא הציג שום הוכחות לטענתו. נתונים של סוכנות מחקר החלל בברזיל מורים כי היקף השריפות במדינה עלה מתחילת 2019 ועד שלשום ב-77% לעומת אותה התקופה אשתקד.

עוד אמר בולסונארו כי קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אישרה את ריבונתהּ של ארצו ביערות האמזונס. לדבריו, שיחה שקיים עם מרקל על השריפות ביערות הגשם הגדולים בעולם הייתה מועילה.

השבוע החריף העימות בין נשיא צרפת עמנואל מקרון לבולסונארו בסוגיה הזו. בוועידת ה-G-7 בצרפת, הטיל מקרון על עמיתו את האחריות לשריפות היער הענקיות ולכשלים בכיבויין, ואמר כי ברזיל זקוקה לנשיא שיוכל למלא את תפקידו כראוי. נשיא צרפת אף איים לאחרונה לחסום את חתימת הסכם הסחר בין האיחוד האירופי ומדינות אמריקה הדרומית, בעקבות מה שטען לשקרים מצדו של בולסונארו על בירוא היערות באמזונס.

בשבוע שעבר שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם בולסונארו, והציע לשלוח חומרים מעכבי בעירה כדי לסייע במאבק בשריפות הענק. מלשכת נתניהו נמסר כי בולסונארו נענה להצעה והודה לראש הממשלה. גורם בסביבתו של בולסונארו הדגיש שנתניהו ציין שהוא רואה בברזיל ריבון באמזונס, דבר הנחשב מאוד בקרב הברזילאים.

בשבועיים האחרונים משתוללות שריפות ענק בכ-50,000 מוקדים ביער הגשם הגדול בעולם. בולסונארו האשים בסוף השבוע את הארגונים הלא ממשלתיים במדינתו בהצתת השריפות, וטען לאחר מכן כי רק העלה חשדות בנושא, בשל הקיצוץ שעשה בתקציביהם של אותם ארגונים. 

יער האמזונס מהווה את אחת מהמערכות האקולוגיות הגדולות בעולם: הוא מייצר 20% מהחמצן וכחמישית מהמים המתוקים בעולם נמצאים בשטחו. השריפה מסכנת את קיומם של אלפי זני בעלי חיים ייחודיים, וכן אלפי מינים של צמחים.

הפופולריים