השריפות באמזונס: מדינות הG-7 סיכמו על סיוע

השריפות באמזונס: מדינות הG-7 סיכמו על סיוע
מדינות ה-G-7 סיכמו על סיוע של 20 מיליון אירו להתמודדות עם השריפות באמזונס • מנכ"ל רשות היערות בברזיל לשעבר ל"העולם היום": "העלמת העין של בולסונארו סימנה לאנשים שאין סיכון בהצתת שריפות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נזקי השריפות ביערות האמזונס. ברזיל, 23.8.19
צילום: צילום: אי-פי

בעוד שריפות משתוללות בכ-50 אלף מוקדים ביערות באמזונס בברזיל, המחאה על מדיניות הנשיא ז'איר בולסונארו יוצאת אל מחוץ לגבולות המדינה, אך הוא עצמו מתנער מאחריות. לדברי מנכ"ל רשות היערות בברזיל לשעבר טאסו אזוודו ב"העולם היום", חוסר המעש של בולסונארו מסוכן לא פחות ממי שמבעירים את האש באמזונס. "היקף השריפות מתפרש על פני שטח הזהה לשטח שבין פורטוגל לצרפת", הסביר.

אזוודו אומר כי הנשיא הברזיליאי נוקט במדיניות של אי עשייה. "הוא לא אומר אקטיבית 'לכו תציתו את היערות', אבל העלמת העין סימנה לאנשים שאין סיכון בביצוע בירוא יערות בלתי-חוקי - מה שגורם לשריפות", הוא מסביר.

"שריפות בזמן הזה של השנה הן דבר נפוץ", מוסיף מנכ"ל רשות היערות בברזיל לשעבר. "הבעיה היא ההיקף של השריפות כרגע. כמות השריפות מתחילת השנה גבוהה ב-85% מכמותן בשנה שעברה, שהייתה יבשה יותר". זאת כאשר החודשים היבשים עוד לפניהם. עוד מסביר אזוודו כי "ליערות האמזונס יש חשיבות גדולה למחזור המים באמריקה הלטינית, מכיוון שרוב הגשמים שיורדים תלויים במנגנון אידוי המים של העצים. לכן, כשמאבדים את היער, התנאים נעשים יבשים יותר גם בברזיל וברוב דרום אמריקה".

השריפות מציבות גם את עניין מחזור הפחמן בבעיה. "שיעור פליטת הפחמן גדול מאוד והיכולת לספוג אותו יורדת. כדי לעמוד בדרישות הסכם פריז, עלינו להוריד את שיעורי הפליטות משריפת דלקים פוסיליים", הוא מסביר. לדבריו, מה שכן ניתן לעשות בעת הזו, הוא "למנוע מהאש להתלקח במוקדים נוספים ולהקים בסמוך לאש מחסומים". בגלל ששטח השריפות הוא כל כך גדול, פעילות מטוסים שם קשה, אך לא בלתי אפשרית, הוא מדגיש.

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר היום בוועידת ה-G-7 בביאריץ שבצרפת כי לברזיל מגיע נשיא שימלא אחר עבודתו. זאת לאחר שעימות פרץ בין מקרון לבולסונארו ובסופו סיכמו מדינות ה-G-7 על סיוע של 20 מיליון אירו להתמודדות עם השריפות. לאחרונה איים נשיא צרפת לחסום את חתימת הסכם הסחר בין האיחוד האירופי ומדינות אמריקה הדרומית בעקבות מה שטען לשקרים מצדו של בולסונארו על בירוא היערות באמזונס.

ראש הממשלה נתניהו שוחח הלילה עם נשיא ברזיל והציע את השתתפותה של ישראל במאמצי הכיבוי. נתניהו הציע לשלוח חומרים מעכבי בערה, ובולסונארו קיבל את ההצעה הישראלית. לדבריו, עזרה זו "תצטרף למאמצים של הכוחות המזויינים של צבא ברזיל במשימתם באמזונס".

הפופולריים