הממשל האמריקני ניהל שיחות סודיות עם מאדורו

הממשל האמריקני ניהל שיחות סודיות עם מאדורו
גורמים בממשל ניסו לשכנע את נשיא ונצואלה להתפטר ולקיים בחירות חופשיות. דוברת משרד החוץ האמריקני: "ימיו של מאדורו ספורים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניקולאס מאדורו, אוגוסט 2019
צילום: צילום: אי-פי

גורמים בממשל טראמפ ניהלו שיחות סודיות עם יועציו של נשיא ונצואלה ניקולאס מאדורו - כך פורסם לפנות בוקר (חמישי) בוול סטריט ג'ורנל. השיחות נועדו, לפי הדיווח, לגרום למאדורו להתפטר מתפקידו ולקיים בחירות חופשיות. מנהיג האופוזיציה בוונוצאלה חואן גואיידו הטיל ספק בכך שמאדורו אכן קיים שיחות עם האמריקנים. דוברת משרד החוץ האמריקני אמרה שימיו של מאדורו כנשיא המדינה הדרום אמריקנית "ספורים". 

אמש פורסם כי האופוזיציה בוונצואלה הודיעה כי היא ממנה את הרב פנחס ברנר כנציג הדיפלומטי שלה בישראל. הדיונים סביב מינוי נציג דיפלומטי בארץ החלו כבר בחודש ינואר, לאחר ההכרה הישראלית בממשלו של גואיידו, אז אמרו בכירים באופוזיציה כי הם מעוניינים לחדש את הקשרים עם ישראל - בניגוד לעמדת הממשל הנוכחי של ניקולאס מאדורו. בין ישראל לממשל בוונצואלה אין יחסים כבר יותר מעשור אחרי שהוגו צ'אבס, הנשיא הקודם, ניתק את היחסים לאחר מבצע עופרת יצוקה ב-2009. 

בסוף חודש יוני הודיעה הממשלה בוונצואלה כי סיכלה ניסיון הפיכה והתנקשות של קצינים בצבא בחייו של הנשיא מאדורו. דובר מטעם הממשלה חשף שיחת טלפון של אנשי צבא הדנים בקניית נשק כדי להוציא אל הפועל את ההתנקשות. שר בממשלת מאדורו האשים את ארצות הברית, קולומביה ופרו בסיוע לקצינים. בטלוויזיה של ונצואלה שודר וידוי של חייל, שהיה אמור להשתתף בהפיכה, שטען: "ישראלי ופנמי היו מעורבים בתכנון ההפיכה".

הפופולריים