לאחר הפרישה מאמנת פירוק הנשק הגרעיני: ארה"ב ניסתה טיל לטווח בינוני

הפנטגון: ניסינו טיל שנאסר עד כה לניסוי
הפנטגון הודיע כי טיל השיוט הקונבנציונלי שוגר לטווח של 500 ק"מ בחוף המערבי ופגע במטרה. עד כה נמנעה ארה"ב מניסויים בטיל זה בעקבות האמנה שעליה חתמה עם רוסיה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שיגור טיל שיוט בארה"ב 19.8.2019
צילום: הפנטגון

המתיחות בין ארצות הברית ורוסיה: הפנטגון הודיע היום (שני) כי ארצות הברית ביצעה בחופה המערבי ניסוי בטיל שיוט קונבנציונלי, שעד כה היה אסור לניסויים בשל חברותה באמנת INF, האמנה לפירוק נשק גרעיני לטווח בינוני שעליה הייתה חתומה עם רוסיה. הניסוי התקיים אתמול והוכתר בהצלחה אחרי שהטיל שטס למרחק של 500 קילומטרים פגע במטרה.

זו הפעם הראשונה שארצות הברית מבצעת ניסוי בטיל שכזה מאז שפרשה רשמית בראשית החודש מההסכם שעליו חתמה לפני 32 שנה עם מוסקווה. פרישת האמריקנים מההסכם הגיעה לאחר שהציבו אולטימטום לרוסיה לפני חצי שנה, וקראו למוסקווה להפסיק מצדה את הפרות ההסכם לטענתם. גורמים אמריקניים רשמיים צוטטו בסוכנות הידיעות רויטרס לאחר הפרישה מההסכם כי ניסוי ראשוני של טיל אמריקני קונבנציונלי לטווח בינוני מתוכנן בחודשים הקרובים. 


בתוך כך, 11 ימים לאחר הפיצוץ המספתורי בסיס הטילים הרוסי מתייחס נשיא רוסיה, ןולדימיר פוטין למקרה ואומר כי אין סכנה לעליית הקרינהה הרדיואקטיבית באזור. בפגישה עפ נשיא צרפת עמנואל מקרון, אמר פוטין כי לאזור נשלחו מומחים והמצב בשליטה.

עם זאת, גוף אזרחי עצמאי האמון על מעקב אחר הפרות של ניסויים בכלי נשק גרעיניים דיווח כי ארבע תחנות ניטור הממוקמות ברוסיה, ומטרתן לדווח על רמות קרינה רדיואקטיביות הנפלטות לאטומוספירה חדלו מלפעול. לפי גורמים בארגון CTBTO, שתיים מהתחנות שהפסיקו להעביר תשדורות ונתונים, יומיים אחרי הפיצוץ המסתורי של כישלון ניסוי הטיל בצפון רוסיה לתאריך 8 באוגוסט.

הפופולריים