ברוסיה מודאגים מניסוי הטילים: "התושבים לא מקבלים מענה"

ברוסיה מודאגים מניסוי הטילים: "אין לנו מענה"
חוקר "גרינפיס" ראשיד אלימוב לכאן רשת ב: "הגשנו פניות לשירותי הבריאות הרוסים והשירות ההידרו-מטאורולוגי אבל לא קיבלנו תשובות רשמיות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפיצוץ בניסוי הטיל ברוסיה, אוגוסט 2019
צילום: צילום מסך

חוקר לענייני אנרגיה, בארגון הסביבה גרינפיס ברוסיה, ראשיד אלימוב, אמר היום (רביעי) בריאיון להשעה הבינלאומית" עם ערן סיקורל בכאן רשת ב כי הארגון מודאג מאוד מהמצב שנוצר בעקבות ניסוי הטילים הכושל במדינה בשבוע שעבר. הוא הביע חשש מפני הקרינה הגבוהה פי 16 מהרגיל. לדבריו, "מאז האירוע התושבים לא מקבלים מענה מהרשויות".

אלימוב שנמצא בסנקט פטרבורג, עוקב משם אחר הדיווחים שמגיעים מזירת הפיצוץ. לדבריו: "ביום חמישי קיבלנו שיחות טלפון ופניות מתושבים, אנחנו בקשר איתם ועם עיתונאים מקומיים ואנחנו עוקבים אחרי המצב". הוא הוסיף כי פנה לרשויות בבקשה לברר פרטים אך לא קיבל תשובות: "הגשנו פניות לשירותי הבריאות הרוסים והשירות ההידרו-מטאורולוגי אבל לא קיבלנו תשובות רשמיות".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

בהתייחס להערכות בנוגע לחומרת המצב אמר אלימוב  כי "אנחנו מתייחסים למצב כרציני בגלל עליית הקרינה של קרני הגמא עד רמה של שני מיקרוזיבר בשעה. זה דבר משמעותי. אנחנו שומעים הצהרות מסוכנות הגרעין הרוסית שטוענים שזה לא הרבה ושאפשר להשוות את זה לקרינה של בדיקת רנטגן. הבעיה היא שמדובר בפליטה לא מבוקרת של קרני גמא. רמות הגמא הללו מוכיחות כנראה שכמה חלקיקי אלפא ובטא נפלטו לסביבה. מסוכן לשאוף את החלקיקים האלה".

לשאלה איך ההערכות מסתדרות עם הודעת הרשויות ברוסיה כי רמת הקרינה הגבוהה נמשכה רק שעתיים ואחר כך ירדה, ענה כי "הדבר החשוב ביותר הוא שלא היו שם רק קרני גמא וייתכן שהיה שחרור של חלקיקי אלפא ובטא המסוכנים. הם יכולים להשאר בריאות זמן רב אחרי האירוע, כך שאלה לא רק קרני גמא אלא החלקיקים הגרעיניים הנוספים שנפלטו בפיצוץ".

עד כה הרוסים הודו שערכו ניסוי בטיל אך לא חשפו באיזה סוג מדובר ואם הייתה מעורבת בו אנרגיה גרעינית. אך גורמי מודיעין אמריקניים סבורים שהניסוי, בו נהרגו שבעה בני אדם, היה בטיל שיוט בעל הנעה גרעינית. לטענתם, מדוב באבטיפוס של טיל בשם SSC-X-9 Skyfall, לגביו נטען כי מסוגל להגיע לכל פינה בכדור הארץ.

הפופולריים