מנהיג האופוזיציה בוונצואלה: נמנה שגריר בישראל מטעמנו

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה: נמנה שגריר בישראל
חואן גואיידו אמר כי הנציג צפוי להיות רב הקהילה האשכנזית לשעבר במדינה, פנחס ברנר. מקורב למנהיג האופוזיציה אמר לכאן חדשות כי "מדובר באדם המתאים ביותר לתפקיד, שיחזיר את יחסי המדינות למה שהיו פעם"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חואן גואיידו, יולי 2019
צילום: צילום: אי פי

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו הודיע הלילה (שלישי) על כוונתו למנות נציג בישראל מטעם ממשלו. על פי מנהיג האופוזיציה, הנציג צפוי להיות הרב פנחס ברנר, לשעבר הרב של הקהילה האשכנזית במדינה. במקביל לישראל ברנר לצפוי להיות גם נציג האופוזיציה ביוון. מקורב לחואן גואיידו אמר על ברנר כי "מדובר באדם המתאים ביותר לתפקיד, שיחזיר את יחסי המדינות למה שהיו פעם".

הדיונים סביב מינוי נציג דיפלומטי בארץ החלו כבר בחודש ינואר, לאחר ההכרה הישראלית בממשלו של גואיידו, אז אמרו בכירים באופוזיציה כי הם מעוניינים לחדש את הקשרים עם ישראל - בניגוד לעמדת הממשל הנוכחי של ניקולאס מאדורו. בין ישראל לממשל בוונצואלה אין יחסים כבר יותר מעשור אחרי שהוגו צ'אבס, הנשיא הקודם, ניתק את היחסים לאחר מבצע עופרת יצוקה ב-2009. 

בחודש ינואר השנה הכריז על עצמו גואיידו כנשיא המדינה במקומו של הנשיא המכהן מאדורו. גואיידו עשה זאת מול עשרות אלפי מפגינים בבירה קראקס. בעקבות ההצהרה הודיעו כמה מדינות, ביניהן ארצות הברית, קנדה וישראל, כי הן מכירות באסיפה הלאומית בוונצואלה, הנשלטת על ידי האופוזיציה, כממשלה, ובגואיידו כשליט המדינה הדרום אמריקנית.

בסוף חודש יוני הודיעה הממשלה בוונצואלה כי סיכלה ניסיון הפיכה והתנקשות של קצינים בצבא בחייו של הנשיא מאדורו. דובר מטעם הממשלה חשף שיחת טלפון של אנשי צבא הדנים בקניית נשק כדי להוציא אל הפועל את ההתנקשות. שר בממשלת מאדורו האשים את ארצות הברית, קולומביה ופרו בסיוע לקצינים. בטלוויזיה של ונצואלה שודר וידוי של חייל, שהיה אמור להשתתף בהפיכה, שטען: "ישראלי ופנמי היו מעורבים בתכנון ההפיכה". 

הפופולריים