מלחמת הסחר בין סין לארה"ב - הרבה יותר מקרב כיפופי ידיים

מלחמת הסחר היא הרבה יותר מקרב כיפופי ידיים
הסבב הנוכחי במלחמת הסחר החל כשטראמפ הודיע על מכסים נוספים על סחורה סינית, בשווי של 300 מיליון דולר. בתגובה הסינים הפחיתו את ערך המטבע שלהם. החשש הוא הידרדרות למתיחות צבאית בין שתי המעצמות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא סין שי
צילום:

מלחמת הסחר בין סין לארצות הברית היא הרבה יותר מקרב כיפופי ידיים, וכמו שזה נראה כעת היא עלולה להסלים למאבק גיאו-פוליטי של ממש. אתמול (שני) הפחיתו הסינים את ערך המטבע שלהם, כדי לקזז את העלאת המכסים שהטילו בוושינגטון על מוצרים סיניים. הצעד הזה מביא את הנשיא האמריקני דונלד טראמפ להאשים את סין במניפולציה של המטבע.


תחילתו של הסיבוב הנוכחי במלחמת הסיר הזו בשבוע שעבר, כשטראמפ, כאמור, הודיע על מכסים נוספים על סחורה סינית בשווי של 300 מיליון דולר, כשהמטרה היא לפגוע בייצוא של סין לארצות הברית. המשמעות של התגובה הסינית למהלך - הורדת שער היואן לשפל שלא היה כמותו עשר שנים - היא שכעת הסחורה הסינית זולה יותר בעבור הצרכן האמריקני שמשלם בדולרים. בעקבות כך יגדל הייצוא לארצות הברית.

טראמפ טוען, די בצדק, שהסינים פעלו ופועלים באופן לא הוגן, הפוגע בכלכלה האמריקנית, כאשר הם מורידים באופן קבוע את שער היואן, לא מונעים גניבת קניין רוחני ופטנטים אמריקניים בסין, ולא מאפשרים לחברות אמריקניות כניסה לשוק הסיני. לכן בחר טראמפ להעלות מכסים על סחורה מסין, כדי לפגוע במכירות של תוצרת סינית באמריקה.

מי שנפגע ממלחמת הסחר הזו הם גם האזרחים האמריקנים. גם כי המחיר של המוצרים עולה, וגם כי הסינים בתגובה הטילו מכס גבוה על התוצרת החקלאית המיובאת מארצות הברית - והדבר פוגע עכשיו מאוד בחקלאים באמריקה.

החשש הוא הידרדרות למתיחות צבאית בין שתי המעצמות. שר ההגנה האמריקני אמר בסוף השבוע כי הוא תומך בפריסת טילים בליסטיים ברחבי אסיה, והיום הודיע משרד ההגנה בבייג'ינג כי סין לא תשב בשקט אם ייעשה צעד כזה. מדובר במלחמה על הגמוניה עולמית, ולכן היא לא תיעלם במהרה.

הפופולריים