טראמפ: אירועי הירי - פשע נגד האנושות, יש להוקיע עליונות לבנה

טראמפ: אירועי הירי ההמוניים - פשע נגד האנושות
מספר ההרוגים באירוע הירי באל פאסו עלה ל-22 • הנשיא קרא להחמיר את בדיקות הרקע למי שיבקשו לרכוש נשק, אך קשר את האירועים ברפורמת ההגירה שהוא מבקש להוביל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הערב (שני) כי מעשי הטבח באל פאסו בטקסס ובדייטון באוהיו, שבהם נהרגו 31 בני אדם ונפצעו עשרות נוספים, הם פשע נגד האנושות וקרא לאזרחי ארצו להוקיע את האידיאולוגיה הדוגלת בעליונות הגזע הלבן, את הגזענות ואת הדעות הקדומות. "אין מקום בארצות הברית לשנאה - היא מעוותת את הדעת ועושה שמות בלב ובנפש", אמר טראמפ בנאום לאומה מהבית הלבן. הוא התחייב לפעול בנחישות כדי למגר את מעשי הטבח ההמוניים. קודם לכן קרא טראמפ לקונגרס להתאחד כדי לחוקק חוק המחמיר את בדיקות הרקע למי שמבקשים לקנות נשק.

"בשבוע האחרון יותר מ-80 בני אדם נפצעו או נהרגו", אמר טראמפ. "נעמוד לצד הקורבנות לעד. מעשי הטבח הברבריים האלה הם מתקפה על הקהילות שלנו ועל העם שלנו ופשע נגד כל האנושות. אנו מזועזעים מרשע זה, משנאה זו, משפיכות דמים זו ומטרור זה. אנו דומעים על כל משפחה שאיבדה את אחד מבניה. מגיע לילדנו לגדול בהקהילה צודקת. אנו מתחייבים לפעול בנחישות".

"אנו גם מוסרים את תנחומינו לעם במקסיקו על ההרוגים באל פאסו", הוסיף טראמפ. "היורה שיתף ברשת מניפסט מלא בשנאה. יש לגנות שנאה, גזענות ועליונות לבנה. גזענות פוגעת בנשמה". 

טראמפ מנה את הפתרונות האפשריים לבעיה, שאחד מהם לדבריו הוא שינוי חוקי הבריאות כדי לאתר אנשים המעורערים בנפשם. נוסף על כך הוא אמר ש"יש לוודא שאלו שמהווים סכנה לא יוכלו להשיג נשק ושאם כן יהיה אפשר לקחת אותו מהם".


לצד הדברים הללו, מוקדם יותר כתב טראמפ בטוויטר כי אפשר לקשור את סוגיית הנשק לתכניתו להקשיח את מדיניות ההגירה, אך לא פירט. בית הנבחרים, הנשלט בידי הדמוקרטים, אישר הצעת חוק המחמירה את בדיקות הרקע למי שמבקשים לרכוש נשק, אך הסנאט, שבו יש רוב לרפובליקנים, אינו ממהר להעמיד את ההצעה להצבעה.

קונור בטס בן ה-24, היורה באירוע בדייטון אתמול, רצח את אחותו מייגן בת ה-22 ובן זוגה לפני שיצא למסע הירי. רשת CNN דיווחה מפי גורם הצלה מקומי כי בטס, שחוסל תוך כדי האירוע, לבש שכפ"ץ בעת שפתח באש סמוך לפאב בעיר דייטון, והחזיק בכמה מחסניות. המניע למעשה עדיין לא ידוע לרשויות. באירוע נהרגו תשעה בני אדם, ומניין הפצועים עומד על 32.

פטריק קרוזיוסוקונור בטס, היורים מאירועי הירי האחרונים

האירוע בדייטון התרחש פחות מיממה לאחר אירוע הירי סמוך לקניון "סיילה ויסטה" באל פאסו, שם נהרגו 22 בני אדם ולפחות 26 נפצעו. תחילה רצח היורה, פטריק קרוזיוס, כמה מוכרים בסניף של רשת וולמארט, ואז המשיך לקניון הסמוך - שם נלכד. רוב האנשים ששהו בזירה בעת הירי היו משפחות שבאו לקניות לקראת פתיחת שנת הלימודים.

לפני מסע ההרג, פרסם קרוזיוס באתר, שבו יוצאים לאור גם פרסומים אנטישמיים, רשומה בת ארבעה עמודים שבה כתב כי הוא מאמין שכוחות הביטחון יהרגו אותו, וכי החליט לנקוט בפעולה במחאה נגד הגירת היספאנים לארצות הברית. "אני בסך הכול מגן על המדינה שלי מהשתלטות אתנית", כתב.

מתחילת 2019 בוצעו 22 אירועי ירי המוניים בארצות הברית. בשנת 2016 כ-22 אלף בני אדם במדינה ירו בעצמם למוות, בעשור האחרון מספרם עלה ב-19% והפך את ארצות הברית לשנייה בעולם במספר ההתאבדויות בנשק חם. באותה שנה נהרגו 456 בני אדם באירועי ירי המוני במדינה. 

הפופולריים