ממשלת הודו מתכוונת לבטל את האוטונומיה של חבל קשמיר

הודו מתכוונת לבטל את האוטונומיה של חבל קשמיר
על רקע המתיחות בין הודו ופקיסטן באזור מציג הממשל ההודי צו נשיאותי שמבטל את הסעיף בחוקה המעניק אוטונומיה לחבל המצוי במחלוקת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבול הודו פקיסטן בחבל קשמיר
צילום: צילום: אי.פי

בצל המתיחות הגוברת בין הודו ופקיסטן סביב חבל קשמיר מתכוונת ממשלת הודו לבטל את האוטונומיה של החבל. הבוקר (שני) הציג הממשל ההודי צו נשיאותי שמבטל את הסעיף בחוקה שהעניק אוטונומיה לקשמיר ומעצב מחדש את המעמד החוקתי של החבל השנוי במחלוקת רבת שנים ושעל השליטה בו נאבקות שתי מדינות הגרעין השכנות. הצו מחלק למעשה את חבל קשמיר המאוחד לשני מחוזות - לדאק וג'אמו-קשמיר כאשר למחוז לדאק, המערבי מבין השניים, גם לא יהיה בית מחוקקים.

אתמול תגברה הודו את הנוכחות הצבאית בקשמיר. המהלך נעשה לאחר ששלשום מתו באזור שני אזרחים פקיסטנים. פקיסטן האשימה את הודו במותם של השניים. הממשלה הפקיסטנית קראה בתקופה האחרונה לממשל האמריקני לתווך בין הצדדים, אך הודו טוענת כי הסכסוך צריך להיפתר באופן בילטראלי בלבד.

ממשלת פקיסטן הגיבה לצעד ההודי. ובהודעה מטעמה נכתב כי "אסלאמאבד תממש את כל האפשרויות העומדות לרשותה". עוד מציינים בממשלת פקיסטן כי הודו נקטה צעדים לא חוקיים כשהחליטה לשלול את המעמד המיוחד של קשמיר. נשיא פקיסטן עאריף עלוי כתב בחשבון הטוויטר שלו שהחלטת דלהי עומדת בניגוד להחלטות מועצת הביטחון ורצון התושבים. הוא המשיך וכתב כי פקיסטן תומכת בפתרון המשבר בקשמיר בדרכי שלום, על בסיס רצון המקומיים, ותעמוד לצידם.

לפני כחצי שנה הפיל צבא פקיסטן שני מטוסים של צבא הודו בקשמיר. דובר צבא פקיסטן הודיע כי המטוסים נכנסו למרחב האווירי של פקיסטן באזור. עוד נמסר כי אחד הטייסים ההודים נמצא בידי צבא פקיסטן. בד בבד מסרו במשרד החוץ הפקיסטני כי לאיסלמבאד אין כוונה להסלים את המצב, אך למרות זאת נערכת לכל התפתחות.

הפופולריים