דיווח בארה"ב: איראן ערכה ניסוי בטיל בליסטי לטווח בינוני

דיווח בארה"ב: איראן ערכה ניסוי בטיל בליסטי
לפי הדיווחים, טיל מסוג "שיהאב 3" שוגר אמש לטווח של כאלף קילומטרים מדרום איראן לעבר אזור המצוי מחוץ לבירה טהראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טיל איראני
צילום: צילום: אי-פי

רשתות התקשורת בארצות הברית דיווחו הלילה (שישי) כי איראן ערכה ביום רביעי ניסוי בטיל בליסטי לטווח בינוני. לפי המידע, שהתקבל מגורמים במשרד ההגנה האמריקני, טיל מסוג "שיהאב 3" שוגר לטווח של כאלף קילומטרים מדרום איראן לעבר אזור המצוי מחוץ לבירה טהראן. 

הניסוי האיראני מגיע על רקע מתיחות גוברת במפרץ הפרסי בין טהראן, ארצות הברית ובריטניה, בעקבות מעצר מכלית הנפט הבריטית בשבוע שעבר על ידי כוחות איראניים במצר הורמוז. גורם איראני רשמי אמר לסוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" לאחר האירוע כי המכלית לא נשאה כל מטען, וייתכן ש-23 אנשי הצוות שעל סיפונה ייחקרו רק בנושאים טכניים. בתוך כך, סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" פרסמה תיעוד של המכלית בדרכה מאיחוד האמירויות לסעודיה.


בתחילת חודש יולי הודיעה איראן כי הפרה את הסכם הגרעין. דובר הממשלה בטהראן אמר כי בכל 60 יום "נבצע צעד נוסף של הפרת ההסכם". עד כה הודיעה איראן על העשרת אורניום מעל לרמה של 3.67% - שמותרת למדינה על פי ההסכם. בנוסף הודיעה כי היא בוחנת להגביר את העשרת האורניום לרמה של מעל 20%.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר בתגובה כי יגביר משמעותית את העיצומים על איראן בעקבות נסיגתה מהסכם הגרעין. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו טען טראמפ כי איראן העשירה אורניום בחשאיות במשך זמן רב תוך הפרת ההסכם. הוא הוסיף שההסכם "ממילא היה פג בעוד מספר שנים". 

אמש אמר שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו בריאיון לסוכנות בלומברג כי הוא מוכן לטוס לטהראן כדי לשוחח על מדיניות ממשלת טראמפ בנוגע להסכם הגרעין: "אשמח להזדמנות לדבר אל העם האיראני". 

הפופולריים