ראש ה-FBI: רוסיה נחושה להתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב

ראש ה-FBI: רוסיה נחושה להתערב בבחירות לנשיאות
את הדברים אמר כריסטופר ריי בהמלך שימוע שהתקיים בסנאט. לדבריו, רוסיה לא נרתעה מ"להפריע לבחירות" למרות הסנקציות ומאמצי ההרתעה שננקטו נגדה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש האף-בי-איי כריסטופר ריי
צילום: צילום: אי-פי

ראש האף-בי-איי, כריסטופר ריי, אמר הלילה (רביעי) לפי שעון ישראל במהלך שימוע בסנאט כי רוסיה נחושה להתערב בבחירות הבאות לנשיאות ארצות הברית ב-2020. ""הרוסים מתכוונים בהחלט לנסות להפריע לבחירות שלנו". זאת לדבריו, למרות הסנקציות ומאמצי ההרתעה שננקטו נגדה.

יו"ר הוועדה הרפובליקנית, סנטור לינדסי גרהם, שאל את ריי בשימוע: "כל מה שעשינו נגד רוסיה לא היה מספיק כדי הרתיע אותם? כל הסנקציות, כל הדיבורים. הם עדיין בעניין?". על כך הוא השיב: "כן. לפי השקפתי, כול עוד הם לא מפסיקים, הם לא הורתעו מספיק".

הופעתו של ריי בשימוע התרחשה יום לפני עדותו של היועץ המיוחד לשעבר רוברט מולר בפני הקונגרס. מולר צפוי למסור את פרטי החקירה שלו, שנמשכה שנתיים, בנושא ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות בשנת 2016, והניסיונות להטות אותן לטובתו של טראמפ.

בסוף חודש מרץ השנה, הסתיימה חקירתו של מולר. בסיום החקירה נקבע כי אין עדויות לכך שאנשיו של הנשיא שיתפו פעולה עם הרוסים כדי להטות את תוצאות הבחירות. יחד עם זאת, במהלך החקירה הוגשו כתבי אישום נגד 34 בני אדם - בהם שישה מיועציו של טראמפ ו-26 סוכנים רוסים ושלוש חברות. חמישה מהנאשמים כבר נידונו לעונשי מאסר.

לפני כשבועיים, סגן התובע הכללי של ארצות הברית, רוד רוזנשטיין, הודיע כי 12 קציני מודיעין רוסים מואשמים במסגרת חקירת מולר - 11 נאשמים שניסו לפרוץ למחשבי מטה המפלגה הדמוקרטית ולגנוב מסמכים, וחשוד נוסף מואשם שניסה לפרוץ למחשבים של ארגונים ממשלתיים הקשורים לבחירות.

בחודש ינואר העיתון "ניו יורק טיימס" פרסם כי ה-FBI פתח לפני כשנתיים בחקירה שנועדה לקבוע אם טראמפ פעל בחשאי מטעם רוסיה ללא קשר לחקירת מולר. חוקרי המודיעין נדרשו לבחון אם הנשיא מהווה איום אפשרי על הביטחון הלאומי, וביקשו לקבוע אם הוא פועל למען הרוסים בכוונה תחילה או שהושפע על ידם שלא במתכוון.

הפופולריים