מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו מת בגיל 72

מנכ"ל הסוכנות לאנרגיה אטומית מת בגיל 72
לא פורסמה סיבת מותו של המנכ"ל שכיהן בתפקיד מאז 2009. לפי דיווחים הוא ביקש לאחרונה לפרוש מהתפקיד בשל מצבו הבריאותי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו
צילום: צילום: אי-פי

מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית יוקיה אמאנו מת היום (שני) בגיל 72. מהסוכנות לא נמסר מה היו הסיבות למותו. בשבוע שעבר הודיע אמאנו על רצונו לפרוש מהתפקיד, לפי דיווחים שונים בשל בעיות בריאותיות. אמאנו כיהן בתפקיד מאז יולי 2009 ונבחר ב-2013 לקדנציה שנייה. 

הסוכנות פרסמה את דבריו שהתכוון לכלול במכתב הפרישה שלו לחברי ההנהלה של הארגון בו נכתב: "בעשור האחרון הסוכנות העבירה תוצאות מוחשיות להשגת המטרה של 'אטום לשלום ופיתוח', הודות למדינות החברות בה והקדשת עובדי הסוכנות. אני גאה מאוד בהישגינו ואסיר תודה למדינות החברות". 

בחודש שעבר אמר אמאנו שאיראן ממשיכה את ההכנות לקריסה סופית של הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות ולמעשה עושה צעדים לעבר הפיכתה למדינה גרעינית. דבריו של אמאנו מגיעים שבוע בלבד לאחר שסגן יו"ר סבא"א לשעבר אולי היינונו אמר בביקור בישראל כי איראן קרובה כעת "יותר מאי פעם לייצור של פצצה גרעינית".

אמאנו הצטרף למשרד החוץ היפני בשנת 1972 והתמחה בנושא המאמץ לפירוק נשק גרעיני. בין השאר לקח חלק במגעים להאררכת האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, האמנה למניעת ניסויים גרעיניים ואמנות נוספות. ב-2005 שימש כיו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, בתקופה בה זכה מנכ"ל הארגון מוחמד אל-בראדעי בפרס נובל לשלום. 

הפופולריים