שרת ההגנה הבריטית על תפיסת המכלית: "אקט עוין"

שרת ההגנה הבריטית על תפיסת המכלית: "אקט עוין"
סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" פרסמה תיעוד ראשון של מכלית הנפט Stena Impero, העוגנת כעת בנמל בנדר עבאס. גורם רשמי מסר לסוכנות כי ייתכן ש-23 אנשי הצוות ייחקרו רק בנושאים טכניים. מוקדם יותר הבהירו האיראנים כי הצוות יישאר על סיפונו של כלי השיט עד לסיום החקירה. גרמניה וצרפת קראו לאיראן לשחרר את המכלית, בחריין גינתה בחריפות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מכלית הנפט הבריטית Stena Impero
צילום: צילום: רויטרס

שרת ההגנה הבריטית פני מורדונט תקפה היום (שבת) את תפיסת המכלית הבריטית אמש על ידי איראן  וכינתה אותה "אקט עוין". בתוך כך, סוכנות הידיעות האיראנית "איסנא" פרסמה תיעוד של המכלית במיצר הורמוז, בדרכה מאיחוד האמירויות לסעודיה. גורם איראני רשמי אמר לסוכנות הידיעות כי המכלית לא נשאה כל מטען, וייתכן ש-23 אנשי הצוות שעל סיפונה ייחקרו רק בנושאים טכניים. 


https://twitter.com/SkyNewsBreak/status/1152552233885716480


מוקדם יותר היום דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" כי מכלית הנפט הייתה מעורבת קודם לכן בתאונה עם סירת דיג. לדברי האיראנים, כל חברי הצוות יישארו על כלי השיט עד תום החקירה. המכלית הובאה בינתים לנמל בנדר עבאס שבדרום המדינה. על פי הדיווחים, איש מאנשי הצוות אינו אזרח בריטניה ולא ידוע על נפגעים. 


גרמניה וצרפת קראו היום לאיראן לשחרר את מכלית הנפט הבריטית. שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט צייץ כי הוא שוחח עם מקבילו האיראני זריף והביע את אכזבתו. האנט אמר כי "אם איראן רצתה להרגיע את המתיחות היא התנהגה בדיוק להפך". מממשלת בריטניה נמסר כי "תפיסת כלי השיט אינה מקובלת", וכי הממשלה מודאגת ופועלת בנושא. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב גם הוא לתקיפה ואמר כי "איראן היא צרה גדולה כעת. הכלכלה שלהם קורסת. מה שקרה מראה שצדקתי בהחלטה לפרוש מהסכם הגרעין". טראמפ אף איים - "מאוד קל לנו להפוך את החיים שלהם לקשים יותר".

בהודעת משמרות המהפכה של איראן אמש נכתב כי המכלית נעצרה סמוך לאי האיראני קשם, לאחר שלא צייתה לחוקי השיט הבינלאומיים. כלי תקשורת איראניים הוסיפו כי כלי השיט נעצר מאחר והוא מזהם את הסביבה. עם זאת, החברה שמפעילה את המכלית מסרה כי בניגוד לטענת איראן - כלי השיט ציית לכל הכללים הבינלאומיים.

אתמול הודיעו משמרות המהפכה של איראן כי עצרו מכלית בריטית במצר הורמוז. לפי ההודעה המכלית נעצרה לאחר שלא צייתה לחוקי השיט הבינלאומיים. בהמשך דיווחה רשת הטלוויזיה האמריקנית CNN כי איראן עצרה מכלית נוספת בבעלות חברה בריטית ששטה במפרץ הפרסי. מקורות איראניים הכחישו את הדיווח על מעצר מכלית נוספת ואמרו לכלי התקשורת במדינה כי מכלית אחת בלבד נעצרה.

לפני כשבועיים עצרו כוחות מיוחדים של צבא בריטניה מכלית המובילה נפט איראני סמוך למצר גיברלטר, בחשד שעשתה את דרכה לסוריה על אף העיצומים שהוטלו על משטר אסד. הבריטים עצרו את המכלית לבקשת ארצות הברית. המשטרה בגיבלרטר שיחררה את ארבעת אנשי הצוות האיראניים שהיו על המכלית ללא כתבי אישום. 

הפופולריים