בריטניה: לכידת המכלית על ידי איראן לא מקובלת

בריטניה: לכידת המכלית על ידי איראן לא מקובלת
טראמפ שלח איום לאיראן - "מאוד קל להפוך את החיים שלהם לקשים יותר" והוסיף כי הוא צדק בהחלטתו לפרוש מהסכם הגרעין. כלי תקשורת איראניים דיווחו כי נעצרה מכלית אחת בלבד. בתוך כך, מטוסים מטעם ארצות הברית מלווים ספינה אמריקנית שעוברת באזור מחשש שתהפוך למטרה להתקפה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספינת הקרב הבריטית שהזהירה את הכוחות האיראנים
צילום: צילום: רויטרס

ממשלת בריטניה התייחסה הלילה (שישי) ללכידת המכלית הבריטית על ידי איראן: "תפיסת כלי השיט אינה מקובלת". עוד נמסר כי הממשלה מודאגת ופועלת בנושא. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב גם כן לתקיפה ואמר כי "איראן היא צרה גדולה כעת. הכלכלה שלהם קורסת. מה שקרה מראה שצדקתי בהחלטה לפרוש מהסכם הגרעין". טראמפ אף איים - "מאוד קל לנו להפוך את החיים שלהם לקשים יותר". 


משמרות המהפכה של איראן הודיעו מוקדם יותר כי עצרו מכלית בריטית במצר הורמוז. לפי ההודעה המכלית ששמה Stena Impero נעצרה לאחר שלא צייתה לחוקי השיט הבינלאומיים. המכלית עשתה דרכה מאיחוד האמירויות לסעודיה. החברה לה שייך כלי השיט הודיעה כי ישנם 23 מלחים על הסיפון ולא ידוע לה על נפגעים. בהודעה מטעם ממשלת בריטניה נמסר כי אין אזרחים בריטים על סיפון המכלית.

בהמשך דיווחה רשת CNN האמריקנית כי איראן עצרה מכלית נוספת בבעלות חברה בריטית ששטה במפרץ הפרסי. מקורות איראניים הכחישו את הדיווח על מעצר מכלית נוספת ואמרו לכלי התקשורת במדינה כי רק מכלית אחת נעצרה. ממשלת בריטניה מכנסת כעת ישיבת חירום על מנת לדון בהתרחשויות.

אתמול הודיעו משמרות המהפכה כי עצרו בתחילת השבוע באותו אזור, מכלית שנשאה מיליון ליטר נפט ועליה 12 אנשי צוות. בהמשך התברר כי מדובר במכלית שבסיסה באיחוד האמירויות ונעלמה מהמכ"ם הבין לאומי ביום ראשון.

לפני כשבועיים כוחות מיוחדים של צבא בריטניה עצרו סמוך למצר גיברלטר, מכלית המובילה נפט איראני, בחשד שעשתה את דרכה לסוריה על אף העיצומים שהוטלו על משטר אסד. הבריטים עצרו את המכלית לבקשת ארצות הברית. המשטרה בגיבלרטר שיחררה את ארבעת אנשי הצוות האיראניים שהיו על המכלית ללא כתבי אישום. 

לאחר שבוע איראן ניסתה ללכוד מכלית בריטית במפרץ הפרסי. רשת CNN דיווחה על עימות בין כוחות משמרות המהפכה האיראניים לכוחות בריטיים. ספינת קרב בריטית שליוותה את המכלית הצליחה להניס את האיראנים. ממשלת בריטניה אישרה לאחר מכן: שלוש ספינות איראניות התקרבו למיכלית הנפט כדי "להסיט אותה ממסלולה", אך ספינה של הצי הבריטי הרחיקה אותן.

בהכנת הידיעה השתתפו מואב ורדי, יואב זהבי, גיא בריצמן ונתן גוטמן.

הפופולריים