"קריאת 'יופי', וארמסטרונג ואולדרין ממריאים": כך נשמעה הנחיתה על הירח

50 שנה לנחיתה על הירח: כך נשמע הדיווח ברדיו
היום לפני 50 שנה בדיוק קרה אחד הרגעים המכוננים בתולדות המאה ה-20: האדם הראשון נחת על הירח. כך נשמעו שליחי קול ישראל לארה"ב, יגאל לוסין ויעקב רעואל. מתוך שידורי קול ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארמסטרונג על הירח
צילום: צילום: אי.אף.פי

היום (שבת) מלאו 50 שנה ליום ששינה את פני האנושות, כשלראשונה נחת אדם על הירח. את האירוע ההיסטורי שבמהלכו נחתו האסטרונאוטים ניל ארמסטרונג ואדווין "באז" אולדרין על הירח וצעדו עליו, ליוו שליחי קול ישראל לארצות הברית, יגאל לוסין ויעקב רעואל בדיווח מאולפני קול אמריקה בניו יורק.

"מזה כרבע שעה שהירח, אותו "ישימון מפואר", כדבריו של עד ראייה אחד, ארמסטרונג שמו, שוב עזוב מאדם", פתח לוסין את דיווחו. "בשעה 19:54, לאחר שהחלק העליון של העכביש, המכונה "נשר", הופרד מבסיס הנחיתה שלו, הייתה ההצתה. קריאת התפעלות "יופי", וניל ארמסטרונג ובאז אולדרין ממריאים מבסיס השלווה למרומי 112 קילומטרים, שם ממתינה להם חללית האם קולומביה".

האזינו לשידור מקול ישראל

יעקב רעואל המשיך בדיווח: "הנשר המריא לגובה של 16 קילומטר מן הירח והוא נמצא במרחק של כ-450 קילומטר מחללית האם, המוסיפה כמובן לחוג סביב הירח". "הנשר בדרכו, הוא השאיר אחריו את בסיס הנחיתה שלו", הוסיף לוסין. "אלה רגלי העכביש המפורסמות. כמצבה לביקורו הראשון של האדם על הירח, הוא השאיר אחריו את דגל הכוכבים והפסים של ארצות הברית. הוא גם השאיר אחריו גם שלט בזה הלשון: "אנשים מן הכוכב ארץ הציגו במקום זה לראשונה את כף רגלם, יולי 1969. באנו בשלום למען כל האנושות".

רשת הטלוויזיה האמריקנית CBS, העלתה השבוע לרשת קטעי ארכיון מתוך שידוריה שליוו את המראת האפולו 11 לירח. את המשדרים הוביל מגיש החדשות המנוח וולטר קרונקייט, שהעביר את הרגעים ההיסטוריים בשידור חי ל-53 מיליון בתי אב ברחבי ארצות הברית.

"בעוד שתי דקות יתחיל האדם את ההרפתקה הגדולה ביותר שלו בהיסטוריה" כך פתח קרונקייט את המשדר החגיגי. בהמשך הציג את מפקד הטיסה ארמסטרונג "בן 38 תושב אוהיו, בלונדיני ובעל עיניים כחולות, האדם שעתיד להניח את כף הרגל הראשונה על הירח".

הפופולריים