המתמטיקאי שנאלץ לעבור טיפולי המרה יונצח על שטר בריטי

המתמטיקאי שעבר טיפולי המרה יונצח על שטר בריטי
אלן טיורינג שסייע לצבא בריטניה להביס את הצבא הנאצי במלחמת העולם השנייה, יונצח על שטר 50 ליש"ט שיונפק עד סוף שנת 2021. טיורינג שם קץ לחייו בשנת 1954 לאחר שהורשע בגין נטייתו המינית ונאלץ לעבור טיפול הורמונלי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שטר ה-50 ליש"ט עם דמותו של אלן טיורינג
צילום: צילום: אי-פי

נגיד הבנק הבנק המרכזי של אנגליה, מארק קרני, הכריז היום (שני) כי דמותו של המתמטיקאי אלן טיורינג תונצח על גבי שטרות ה-50 ליש"ט. קרני פרסם את ההודעה במסיבת עיתונאים חגיגית במוזיאון המדע והתעשייה במנצ'סטר. במסיבת העיתונאים חשף הנגיד דוגמה ראשונית של השטר והודיע כי השטר צפוי להיכנס למחזור השטרות במדינה עד סוף 2021.

בנאומו אמר קרני כי "אלן טיורינג היה מתמטיקאי יחיד במינו שעבודתו השפיעה על האופן שבו אנו חיים כיום. כמניח היסודות למדעי המחשב והאינטליגנציה המלאכותית וכגיבור מלחמה, תרומותיו של טיורינג היו מרחיקות לכת ופורצות דרך". קרני הוסיף: "טיורינג הוא ענק שעל כתפיו נשענים היום רבים".

נגיד הבנק הבריטי מארק קרני לאחר חשיפת השטר החדש, הבוקר

בתקופת מלחמת העולם השנייה, פיתח טיורינג מכונה שהצליחה לפענח את צופן האניגמה של הצבא הנאצי. אולם סופו של טיורינג היה מר ומוקדם: בשנת 1952 הוא הורשע ביחסים הומוסקסואליים בשל נטייתו המינית ונאלץ לקבל טיפול הורמונלי כדי לדכא את נטייתו. שנתיים מאוחר יותר שם קץ לחייו. רק בשנת 2013 העניקה לו המלכה אליזבת חנינה שלאחר המוות.

בשנה שעברה הכריזה וועדת השטרות המרכזית כי בכוונתה להקדיש את שטר ה-50 ליש"ט לאישיות מתחום המדעים. 989 המועמדים שהוצעו לוועדה סוננו לכדי רשימה מצומצמת של 12 איש. טיורינג גבר לבסוף על דמויות כמו האסטרופיזיקאי סטיבן הוקינג, ממציא מכונת החישוב צ'ארלס בבג' וראש ממשלת בריטניה מרגרט תאצ'ר שהייתה בהשכלתה כימאית.

הפופולריים