רוחאני: "הפעלת הלחץ על איראן נחלה כישלון"

רוחאני: "הפעלת הלחץ על איראן נחלה כישלון"
את הדברים אמר הנשיא האיראני בעצרת שהתקיימה היום בארצו. דובר הממשלה: "בריטניה צריכה לאפשר למדינות האזור לדאוג לביטחון המפרץ הפרסי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן חסן רוחאני נואם בעצרת היום
צילום: צילום: רויטרס

נשיא איראן, חסן רוחאני, נאם בעצרת שהתקיימה היום (ראשון) והתייחס לניסיונות של ארצות הברית להפעיל לחץ נגד ארצו ואמר כי הן כשלו. "כל ניסיון אמריקני להפעיל לחץ על איראן ב-14 החודשים האחרונים בין אם באמצעות אמצעים חברתיים, פוליטיים או משפטיים נחל כישלון - באו"ם, במפגשים שונים, ובשבוע שעבר כשהשתתפו בדיון בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הדבר הראה כי אף מדינה בעולם לא מקשיבה להאשמות מצידם", אמר רוחאני.

נשיא איראן הוסיף כי פגישת הכינוס שנערכה בשבוע שעבר בווינה בנוגע לנסיגה של טהראן מחלק ממחויבויותיה מהסכם הגרעין, הראתה כי הקהילה הבינלאומית בכללותה , למעט ארצות הברית ומדינות ספורות נוספות, מגינה על האומה האיראנית.

דובר סוכנות הגרעין האיראנית אמר בשבוע שעבר כי ארצו שוקלת להגביר את העשרת האורניום לרמה של מעל 20% - אך טרם התקבלה החלטה סופית בנושא. הוא הוסיף שארצו גם שוקלת להגדיל את מספר הצנטריפוגות כצעד נוסף להפרת המחויבויות שלה במסגרת הסכם הגרעין. זאת, לאחר שרק יום קודם הודיעו בטהראן כי התחילו להעשיר אורניום מעל לרמה של 3.67% - שמותרת על פי ההסכם.

בשבוע שעבר איראן ניסתה ללכוד מכלית בריטית, כפעולת תגמול ליכלית שלהם "גרייס 1" שנתפסה בגיברלטר. חמש ספינות של משמרות המהפכה ניסו ללכוד ולהוביל אותה למים הטריטוריאליים של ארצם. ספינת קרב בריטית שליוותה את המכלית כיוונה את תותחיה אל הספינות האיראניות ואיימה עליהם לעזוב, מה שהביא לנסיגתם של הספינות.

על רק המתיחות במפרץ, דובר הממשלה האיראנית עלי רביעי אמרהיום כי בריטניה צריכה לאפשר למדינות האזור לדאוג לביטחון המפרץ הפרסי, והמליץ ללונדון לא לשלוח ספינות מלחמה למפרץ. דבריו נאמרו על רקע דברי שר החוץ הבריטי אתמול כי בריטניה תשקול את שחרור המכלית האיראנית אם תקבל ערבויות מהאיראנים שכלי השייט לא יפר את עיצומי האיחוד האירופי ולא יגיע לסוריה.

הפופולריים