מושל גיברלטר: לא הייתה בקשה של מדינה זרה לתפוס את המכלית האיראנית

מושל גיברלטר: תפיסת המכלית מאיראן - על דעתנו
המושל הבהיר כי לא הייתה התערבות של מדינה זרה בהחלטה. "כל ההחלטות התקבלו על פי שיקול הדעת של ממשלת גיברלטר שמאמינה שהסנקציות הבינלאומיות הופרו", אמר.
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ספינה, מכלית, גיברלטר, איראן, איראנית
צילום: צילום: אי-פי

מושל גיברלטר פביאן פיקארדו הבהיר היום (שישי) כי לא הייתה בקשה של מדינה זרה לתפוס את המכלית האיראנית סמוך למצר גיברלטר. "כל ההחלטות התקבלו על פי שיקול הדעת של ממשלת גיברלטר שמאמינה שהסנקציות הבינלאומיות הופרו". במקביל, הממשלה בבריטניה החליטה לשלוח ספינת קרב נוספת לאזור המפרץ הפרסי.

אתמול בלילה דיווחה רשת CNN מפי גורמים אמריקניים כי איראן ניסתה ללכוד מכלית בריטית במפרץ הפרסי. דווח על עימות בין כוחות משמרות המהפכה האיראניים לכוחות בריטיים. ספינת קרב בריטית שליוותה את המכלית הצליחה להניס את האיראנים. ממשלת בריטניה אישרה: שלוש ספינות איראניות התקרבו למיכלית הנפט כדי "להסיט אותה ממסלולה", אך ספינה של הצי הבריטי הרחיקה אותן. במשמרות המהפכה הכחישו את הדיווח וטענו כי "אם היינו רוצים - אנחנו מסוגלים ללכוד כל ספינה זרה בכל מיקום".

על פי הדיווח חמש ספינות של משמרות המהפכה ניסו ללכוד מכלית בריטית במפרץ, ולהוביל אותה למים הטריטוריאליים של ארצם. ספינת קרב בריטית שליוותה את המכלית כיוונה את תותחיה אל הספינות האיראניות ואיימה עליהם לעזוב בהצלחה - האיראנים נסוגו לאחור.

באיראן הכחישו את הדיווח של CNN ומסרו כי הם מסוגלים ללכוד כל ספינה זרה בכל מקום. בהודעת משמרות המהפכה נכתב כי "לא הותקפה אף ספינה זרה, כולל אף ספינה בריטית במהלך 24 השעות האחרונות. במצב בו הייתה הוראה לעצור ספינות זרות, כוחותינו הימיים יכולים לבצע את ההוראה בדיוק ובמהירות".

לפני שבוע עצרו כוחות מיוחדים של צבא בריטניה, סמוך למצר גיברלטר, מכלית המובילה נפט איראני, בחשד שעשתה את דרכה לסוריה על אף העיצומים שהוטלו על משטר אסד. על פי הדיווח, שהוכחש כאמור על ידי פיקארדו, הבריטים עצרו את המכלית לבקשת ארצות הברית.

בבית הלבן בירכו על הפעולה של צבא בריטניה. בהודעה בטוויטר כתב היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון כי אלה "חדשות מצוינות". לדבריו, ארצות הברית ובעלות בריתה ימשיכו למנוע מן המשטרים בטהראן ובדמשק להפר את העיצומים שהוטלו על סוריה. 

הפופולריים