מושלת הונג קונג: "חוק ההסגרה מת"

מושלת הונג קונג: "חוק ההסגרה מת"
יחד עם זאת, לאם הודיעה שאין בכוונתה להתפטר מתפקידה. מנהיג המחאה לכאן חדשות: "העובדה שהיא מסרבת להסיר את החוק מהשולחן מראה שהיא שקרנית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנות בהונג קונג
צילום: צילום: אי-פי

מושלת הונג קונג קארי לאם הכריזה היום (שלישי) כי "חוק ההסגרה מת", זאת בהתייחס להצעת החוק שתאפשר הסגרה לסין. לאם אמרה את הדברים במסיבת עיתונאים שקיימה, ובה גם התייחסה לעבודת הממשלה על הצעת החוק ואמרה שמדובר ב-"כישלון מוחלט". לדבריה, היא החליטה להיענות לדרישות המפגינים ולסגת מהמשך העיסוק בחוק אך יחד עם זאת ציינה שאין בכוונתה להיענות לדרישתם כי תתפטר מתפקידה.

הצעת החוק הובילה להפגנת ענק ברחובות הונג קונג בה השתתפו מאות אלפי אנשים. נוסף על המוחים, פעילי זכויות אדם וממשלות זרות הביעו את התנגדותם לתיקון בחוק בטענה שבסין קיימת מדיניות של עינויים ותנאי מעצר לא אנושיים בבתי הכלא, ומערכת משפט לא שקופה. כמו כן, הם אמרו שהדבר יפגע במוניטין ובעצמאותה הכלכלית של הונג קונג באזור.

בעקבות הפגנות הענק שנמשכו כמה ימים בהן התקיימו עימותים קשים בין כוחות המשטרה המקומית למפגינים לאם, פרסמה סרטון תגובה בו אמרה כי היא "מגנה את מעשי האלימות, ודורשת את הרגעת הרוחות ברחבי העיר בהקדם האפשרי". ההפגנות נמשכו ולאחר הפגנת הענק בה השתתפו כמיליון אזרחים, הודיעה לאם על השהיית החוק. ביום שלישי, כאמור, הודיעה כי "החוק מת" סופית.

הנהגת המחאה אמרה בתגובה כי תמשיך בהפגנות עד להבטחה מצידה של לאם שהחוק לא ידון בעתיד. ג'ושוע וואנג, ממנהיגי המחאה אמר לכאן חדשות: "לא מדובר על ניצחון עדיין כיוון שאין כאן הכרזה מצד המושלת שחוק ההסגרה ירד מהשולחן לגמרי. היא גם לא הבטיחה שלא תנסה להעלות אותו שוב במהלך כהונתה. העובדה שהיא מסרבת להסיר אותו מהשולחן למרות הכעס מראה שהיא שקרנית, והדרישה שלנו נותרה בחירות חופשיות".


לאם התייחסה לספקות שנשמעו בנוגע להצהרתה, ואמרה במסיבת העיתונאים שקיימה כי "יש עדיין ספקות מתמשכים על הכנות של הממשלה או מודאג אם הממשלה תפעיל מחדש את התהליך במועצה המחוקקת, אז אני חוזר ואומרת כאן - אין תוכנית כזאת, הצעת החוק מתה"

הפופולריים