מחאה נגד סין בהונג קונג: מפגינים פרצו לפרלמנט והשחיתו את המקום

מחאה נגד סין בהונג קונג: מפגינים פרצו לפרלמנט
מפגינים רבים מתבצרים בבניין הפרלמנט וקוראים לגניזת חוק ההסגרה לסין ולפיטורי ראש הרשות המבצעת. כמה מהמפגינים אף נופפו בדגל בריטניה - ששלטה באזור עד שהוא הושב לסין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בהונג קונג
צילום: צילום: אי-פי

אלפי מפגינים מהאופוזיציה בהונג קונג פרצו היום (שני) אל בניין הפרלמנט, ביום השנה ה־22 להחזרת האי לריבונות סין. המפגינים תלשו מן הקירות תמונות, ריססו כתובות הקוראות לדמוקרטיה וכמה מהם אף נופפו בדגל בריטניה - המדינה ששלטה בהונג קונג עד השבת האי לסין. מוקדם יותר היום התעמתו המפגינים עם כוחות הביטחון. באיחוד האירופי קראו לצדדים להירגע ולהידבר זה עם זה.

המשטרה קראה למפגינים המתבצרים בפרלמנט לפנות את הבניין והבהירה להם כי בכוונתה לפנות אותם באופן קצר ומהיר תוך שימוש בכוח אם יידרש. ההודעה פורסמה לפני שעה קלה, ובערוץ RTHK מדווחים שכוחות משטרה נראו יוצאים מהמטה המרכזי לעבר בניין המועצה המחוקקת באזור המנהלי המיוחד. 

מארגני המחאה בהונג־קונג דורשים מראש הרשות המבצעת קארי לאם לגנוז סופית את חוק ההסגרה לסין ולאחר מכן להודיע על התפטרותה.


בחודש שעבר פרצו במדינה מהומות ענק בשל חוקי ההסגרה החדשים של אזרחי הונג קונג לסין. ההפגנות נרגעו לאחר שהממשלה נסוגה מהחקיקה. במחאה הגדולה יצאו כמיליון אזרחים לרחובות במחאה על הכוונה לאשר את הצעת החוק. גם פעילי זכויות אדם וממשלות זרות התנגדו להצעה, בטענה שבסין קיימת מדיניות של עינויים ותנאי מעצר לא אנושיים בבתי הכלא, ומערכת משפט לא שקופה. כמו כן, הם אמרו שהדבר יפגע במוניטין ובעצמאותה הכלכלית של הונג קונג באזור.

ממשלת סין הביעה את תמיכתה בהקפאת חוק ההסגרה. בהודעה של סוכנות הידיעות "שינואה" נמסר כי המשטר בבייג׳ינג מגלה הבנה ומכבד את החלטת הונג קונג להקפיא את החוק, אך עם זאת, מגנה את האלימות מצד המפגינים.

הפופולריים