טראמפ וקים נפגשו באזור המפורז בין הקוריאות

טראמפ וקים נפגשו באזור המפורז בין הקוריאות
הנשיא האמריקני חצה את הגבול לצד הצפוני והודה לקים על נכונותו להפגש. קים לטארמפ: "לא ציפיתי לראות אותך כאן. אתה הנשיא האמריקני הראשון לחצות את הגבול"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב ונשיא קוריאה הצפונית לחצו ידיים בגבול בין הקוריאות - 30.6.2019
צילום: צילום: אי.פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא קוריאה הצפונית קים ג'ונג און נפגשו הבוקר (ראשון) באזור המפורז המפריד בין שתי הקוריאות. טראמפ חצה את הגבול לצדו הצפוני לעברו של קים שהגיע לקראתו ולחץ את ידו. לאחר מכן חצו השניים את הגבול בחזרה לאזור המפורז, שם קיימו פגישה סגורה. קודם לפגישה העניקו המנהיגםי הצהרות לכלי התקשורת. 

טראמפ הזמין את קים לבקר בבית הלבן. קים אמר לטארמפ בעת לחיצת הידיים: "לא ציפיתי לראות אותך כאן. אתה הנשיא האמריקני הראשון לחצות את הגבול".

הנשיא האמריקני הודה לקים על שהגיע לפגישה: "אתם שומעים את הקול הזה? אף אחד לא שומע את הקול הזה. הוא לא מכנס מסיבות עיתונאים. אם לא היית מגיע היית גורם לי להיראות רע מאוד. לפני כהונתי המצב היה רע מאוד לעולם והקשר שפיתחנו הוא טוב לכל כך הרבה אנשים. זהו רגע מיוחד והיסטורי".

בשולי המפגש דיווח כתב CNN כי דוברת הבית הלבן החדשה, סטפני גרישם, נחבלה לאחר שהתעמתה עם גורמים צפון קוריאניים שדחפו את סגל העיתונאים האמריקניים לתוך החדר שבו התקיימה הפגישה בין המנהיגים.

קודם לפגישה, במהלך הביקור במחנה הצבאי במקום, סיפר הנשיא טראמפ כיצד נולדה היוזמה למפגש הספונטני: "אתמול חשבתי על רעיון - אולי אתקשר ליו"ר קים, שיבוא לומר שלום. לא נתתי לו התראה ארוכה מדי. אנחנו מעריכים זה את זה, אולי גם מחבבים זה את זה. אפגוש אותו בעוד 4 דקות".

במפגש עם אנשי עסקים מובילים בסיאול אמר טראמפ כי יש ניסיונות לארגן את המפגש על אף הקשיים הביטחוניים והלוגיסטיים הכרוכים בו. "זו תהיה פגישה קצרה מאוד, אך זה בסדר. ללחיצת יד יש משמעות רבה", אמר הנשיא האמריקני. הבוקר דווח כי השלטונות בפיונגיאנג הורו לסגור את אזור הגבול לתיירים, לקראת הפגישה בין המנהיגים.

ראשית היוזמה לפגישה החלה בציוץ של נשיא ארצות הברית אתמול בטוויטר, שם כתב כי ישמח לפגוש את מנהיג קוריאה הצפונית "כדי ללחוץ את ידו ולומר שלום". 


פגישתם האחרונה של טראמפ וקים, לפני שלושה חודשים בוויאטנם, הסתיימה בלי תוצאות ומאז הידרדרו שוב יחסי שתי המדינות. טראמפ אמר במסיבת עיתונאים בתום הפסגה: "הקוריאנים רצו שנסיר את הסנקציות - לא יכולנו לעשות זאת. דחינו את הצעת קים לפירוז חלקי תמורת הסרת הסנקציות, ולכן נאלצנו לעזוב את השולחן. קים הסכים לפרז חלקים שמבחינתנו הם לא החלקים החשובים, רצינו אחרים - ולזה הוא לא היה מוכן. אני רוצה לשמור על היחסים הטובים עם קוריאה הצפונית, נראה מה יהיה בזמן הקרוב. קים הבטיח לי שלא יהיו יותר ניסויים גרעיניים".

הפופולריים