האיחוד האירופי פתח ערוץ מסחר עוקף סנקציות עם איראן

באירופה פתחו ערוץ מסחר עוקף סנקציות עם איראן
האיחוד האירופי הודיע שמטרת האפיק היא לעקוף את העיצומים שהטילה ארצות הברית. ברקע, דיפלומטיים מאיראן ומהמדינות שעדיין חתומות על הסכם הגרעין נפגשו היום. סגן שר החוץ האיראני אמר שהושגה התקדמות קלה לצורך הצלת ההסכם - אך לא מספקת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איראן אירופה זריף מוגריני
צילום: -

האיחוד האירופי הודיע אמש (שישי) כי בריטניה, צרפת וגרמניה החלו להפעיל ערוץ מסחר מיוחד עם איראן, שמטרתו לעקוף את הסנקציות הכלכליות שארצות הברית מטילה על טהראן. בהודעה נאמר כי הערוץ זמין לכל חברות האיחוד האירופי וכי העברות הכספים הראשונות מתבצעות כעת. על פי ההודעה, גם איראן הקימה גוף למסחר עם אירופה.

מוקדם יותר נועדו בווינה נציגים של איראן עם דיפלומטים מחמש המדינות שעדיין חתומות על הסכם הגרעין: גרמניה, בריטניה, צרפת רוסיה וסין. סגן שר החוץ של איראן, עבאס ארקצ'י, אמר כי בשיחות היתה התקדמות קלה להצלת ההסכם, אך היא עדיין אינה עונה על הציפיות של טהראן.

בחודש שעבר הודיעה איראן שבעוד כשבוע, ב-7 ביולי, היא תצמצם את המחויבות שלה תחת הסכם הגרעין. בנאום שנשא אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי טהראן תפסיק לייצא אורניום מועשר ומים כבדים למשך 60 ימים, אלא אם יושגו הבנות עם המערב. אם לא, תיסוג איראן ממחויבותה על הגבלת רמת העשרת אורניום ותחדש את פיתוחו של כור המים הכבדים באראק. רוחאני הוסיף כי "אנו מראים היום את הצד השני של המטבע. ההסכם אומר שאם הצדדים האחרים עוברים על התחייבויות שלהם מותר לנו להוריד את רמת המחויבות שלנו" - אך עם זאת אמר כי איראן מעוניינת להציל את הסכם הגרעין.

שלשום תקף שר החוץ האיראן זריף את הסנקציות האמריקניות, וכינה את קידומן מלחמה: "סנקציות אינן אלטרנטיבה למלחמה, הן מלחמה. מלחמה קצרה עם איראן היא אשליה, ומי שיתחיל אותה לא יהיה זה שיסיים אותה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע שיוסיף לקדם סנקציות נוספות על רקע הפלת המל"ט האמריקני על ידי איראן - שלא זכתה לתגובה צבאית מצד וושינגטון. ברקע, הסנאט האמריקני דחה היום תיקון בחוק שיחייב את הנשיא טראמפ לקבל את אישור הקונגרס לצורך תקיפה באיראן.

הפופולריים