שר החוץ האיראני לטראמפ: "הסנקציות הן מלחמה"

שר החוץ האיראני לטראמפ: "הסנקציות הן מלחמה"
בציוץ בטוויטר הגיב זריף לעיצומים בהם מאיים נשיא ארה"ב: "תפיסות שגויות של טראמפ מסכנות את השלום". במקביל, שר ההגנה האמריקני, שיגר איום מפורש לטהראן, שבו אמר כי "אנחנו לא רוצים במלחמה עם איראן, אך אל תפרשו דיפלומטיה כחולשה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוחמד ג'וואד זריף
צילום: צילום: איי פי

שר החוץ האיראני ג'וואד זריף האשים היום (חמישי) בחשבון הטוויטר שלו כי תפיסות שגויות של טראמפ מסכנות את השלום. "סנקציות אינן אלטרנטיבה למלחמה, הן מלחמה. מלחמה קצרה עם איראן היא אשליה, ומי שיתחיל אותה לא יהיה זה שיסיים אותה", כתב. 

במקביל, שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, שיגר היום איום מפורש לטהראן, שבו אמר כי "אנחנו לא רוצים במלחמה עם איראן, אך אל תפרשו דיפלומטיה כחולשה". אספר הוסיף כי הצבא האמריקני יגן על מולדתו ועל בעלות בריתו. הוא קרא לאיראן לרדת מהמסלול לעימות צבאי ולהתכנס סביב שולחן המשא ומתן. את הדברים אמר אספר בסיום פסגת שרי ההגנה של מדינות נאט"ו בבריסל.

בהמשך דבריו קרא אספר לבעלי הברית של ארצות הברית לפעול יחד להקמת כוח משימה להגנת חופש התנועה במיצרי הורמוז. דברים אלו נאמרו בניגוד לדברי הנשיא דונלד טראמפ בשבת, לפיו לארצות הברית אין עניין מיוחד במייצרים משום שהיא יצרנית נפט עצמאית. בתחילת השבוע אמר הנשיא האמריקני בריאיון לרשת NBC כי הוא אינו מאמין שאיראן מנסה לאתגר אותו על ידי הפלת המל"ט. "אני מאמין שאיראן רוצה לשבת למשא ומתן ולחתור לעסקה".

בהמשך לדברים אלו, טוענים היום בכירים אירופים כי למרות שטהראן הבטיחה לחצות את רף האורניום המועשר המתאפשר לה במסגרת הסכם הגרעין, היא עדיין רחוקה מספר ימים מחציית 300 הקילוגרמים, במה שייחשב להפרה של הסכם הגרעין שנחתם ב-2015. הדד ליין האיראני שפג היום הוכרז לפני כ-60 יום ומטרתו הייתה ללחוץ את האירופים שיסירו את הסנקציות האמריקאיות.

בתוך כך פירסם היום העיתון הכלכלי ה"פייננשל טיימס" כי הממשלה הסינית מאפשרת את כניסתן של מכליות נפט איראניות, זאת בהתעלמות ברורה מהסנקציות האמריקניות. העיתון פירסם תמונות לוויין בהן נראית ספינת תובלה איראנית נכנסת לנמל במפרץ ז'יאנזו שבצפון-מזרח סין.

הפופולריים