טראמפ: נטיל על איראן סנקציות חדשות כולל על המנהיג חמינאי

טראמפ: נטיל על איראן סנקציות חדשות
טראמפ אומר כי הסנקציות החדשות הן תגובה להפלת הרחפן: "ארה"ב מעוניינת שאיראן תפסיק לממן טרור". שר האוצר מנוצ'ין אמר אמר כי יוטלו עיצומים נגד שמונה מפקדים בכירים במשמרות המהפכה האיראנים וייתכן שגם על שר החוץ זריף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עלי חמינאי ודונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

המתיחות בין טהראן לוושינגטון: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אומר היום (שני) שיחתום על פקודה מיוחדת שתחל סנקציות חזקות, כלשונו,  על איראן. לדברי הנשיא טראמפ, הסנקציות החדשות הן תגובה להפלת הרחפן והן יכוונו, בין השאר, גם אל המנהיג העליון האיראני, עלי חמינאי.

הסנקציות החדשות ימנעו מהמנהיג העליון חמנאי ומבכירים נוספים במשטר האייאתולות, גישה למערכת הפיננסית העולמית. לדברי טראמפ: "ארצות הברית מעוניינת שאיראן תפסיק לממן טרור, אני מחכה ליום שבו הסנקציות יוסרו ואיראן תהפוך שוחרת שלום. אני מכיר הרבה איראנים, הם אנשים טובים. יש לי הרבה חברים איראנים שגרים בניו יורק והם אנשים ממש טובים".

שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין, ציין שהעיצומים החדשים מכוונים נגד שלושה בכירים איראנים, המעורבים בצורה כזו או אחרת, כלשונו, בפעילות הפלת המל"ט האמריקני. הוא הוסיף שהעבודה על העיצומים הללו החלה לפני הפלת המל"ט, ושביישומה יילכדו מיליארדי דולרים בנכסים איראניים. בהודעת משרד האוצר האמריקני נכתב כי ארצות הברית מטילה עיצומים גם נגד שמונה מפקדים בכירים במשמרות המהפכה האיראנים: שלושה מתוכם בכירים בזרועות האוויר, הים והיבשה, והיתר מפקדי מחוזות בזרוע הים של משמרות המהפכה.

מנוצ'ין ציין שגם שר החוץ האיראני זריף עתיד להיות מטרה של העיצומים האמריקנים בהמשך השבוע. לדבריו, אצרות הברית לא התייעצה עם בנות בריתה על העיצומים החדשים. הוא גם הבהיר שהעיצומים אינם מיועדים לפגוע באזרחים איראניים מן השורה.

שגריר איראן באו"ם אמר לפני ישיבת מועצת הביטחון הערב כי העיצומים החדשים של ארצות הברית על איראן מראים שלוושינגטון אין שום כבוד לחוק הבינלאומי. השגריר מג'יד רוואנצ'י ציין את ההכרח לדיאלוג כן בנושא הביטחון האזורי, ומבקש את סיועו של מזכ"ל האו"ם בנידון. עוד ציין השגריר כי אי אפשר לדרוש דיאלוג עם ארצו ובו בזמן לאיים על איראן, והציג תמונות מכ"ם לדבריו המוכיחות כיצד המל"ט הופל שלא מעל המים הבינלאומיים.

אתמול אמר הנשיא האמריקני כי הוא אינו מאמין שאיראן מנסה לאתגר אותו על ידי הפלת המל"ט. "אני מאמין שאיראן רוצה לשבת למשא ומתן ולחתור לעסקה", אמר טראמפ בריאיון לרשת NBC. 

במוצאי שבת אמר טראמפ כי פעולה צבאית נגד איראן עדיין נשקלת ואף הבהיר כי מעולם לא חזר בו מההחלטה לתקוף את איראן בעקבות הפלת המל"ט, כפי שדווח, אלא רק עצר אותה בשלב זה. "חשוב להתחיל מחדש בנוגע לאיראן, להחזיר את איראן לגדולתה", אמר. עוד הוסיף בנימה מפוייסת: "אנו מעריכים את איראן על כך שלא הפילה את המטוס האמריקני המאוייש שעבר באזור".

הפופולריים