איראן ממשיכה לאיים: "בסיסים אמריקניים נמצאים בטווח הטילים שלנו"

"בסיסים אמריקניים נמצאים בטווח הטילים שלנו"
בארה"ב דווח כי טראמפ אמר שאין לו תנאים מוקדמים לפתיחת שיחות עם האיראנים. בניו יורק טיימס דיווחו כי ההחלטה שלא לתקוף באיראן הושפעה משר החוץ פומפאו. הנשיא האמריקני: אינני מחפש מלחמה, אך אם יהיה עימות - זו תהיה השמדה חסרת תקדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וחסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

איראן ממשיכה לאיים על ארצות הברית. במהלך היום (שישי) נשמעו איומים רבים מצד טהראן ומסרים מרגיעים מצד וושינגטון. על אף זאת, איים מפקד משמרות המהפכה כי "בסיסים אמריקניים נמצאים בטווח הטילים שלנו". כתב של רשת NBC האמריקנית דיווח כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר שאין לו תנאים מוקדמים לפתיחת שיחות עם האיראנים. בריאיון שערך אמר הנשיא האמריקני: אינני מחפש מלחמה, אך אם יהיה עימות - זו תהיה השמדה חסרת תקדים.

הכתב הוסיף כי הנשיא יעמיד את נושא מאגר הטילים הבליסטיים של איראן על השולחן במשא ומתן אם אכן יהיו שיחות בין וושינגטון לטהראן. בניו יורק טיימס דיווחו כי החלטת טראמפ שלא לתקוף באיראן הושפעה משר החוץ מייק פומפאו.

על פי העיתון, ההחלטה ורצף הפוסטים בחשבון הטוויטר של הנשיא הבוקר הושפעו מטיעוניו של פומפאו, שציין בדיונים הביטחוניים בבית הלבן כי הוא תומך בפעולה נקודתית, אך מאמין כי המשך לחץ הסנקציות היא הפעולה היעילה ביותר לטווח הארוך.


במקביל, מדיווח של סוכנות הידיעות רויטרס עולה כי ארצות הברית מתכוננת לפנות כ-400 עובדי חברות קבלניות צבאיות מבסיס שנמצא בצפון העיר בגדאד שבעיראק בעקבות האיומים האיראניים.

בתוך כך, ביקשה ארצות הברית לכנס את מועצת הביטחון של האו"ם ביום שני, כדי לדון במצב במפרץ הפרסי. המשלחת האמריקנית לאו"ם מסרה כי תעדכן את חברות המועצה בהתפתחויות האחרונות ותמסור פרטים על חקירת ההתקפות על מכליות הנפט בעת האחרונה.

טראמפ אישר מוקדם יותר כי הורה לעצור מתקפה צבאית על שלושה יעדים איראניים, עשר דקות לפני שהייתה אמורה לצאת לפועל, לאחר שנאמר לו כי צפויים בה כ-150 הרוגים. בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ כי זו אינה תגובה מידתית על הפלת מטוס לא-מאויש. "אינני נחפז להגיב", כתב. לדבריו, איראן היא אומה חלשה בהרבה מכפי שהייתה בתחילת כהונתו. העיצומים הכלכליים שהטיל עליה פוגעים בה פגיעה קשה והם הולכים ומחריפים. טראמפ הדגיש כי לאיראן לא יהיה לעולם נשק גרעיני.

אתמול, לאחר הכחשות של דיווחים איראניים, אישר הצי האמריקני כי כלי טיס לא מאויש של ארצות הברית הופל באמצעות טיל קרקע-אוויר איראני. בהמשך היום, פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית פרסם הודעה מטעמו שבה טען כי כלי הטיס הופל מעל מיצרי הורמוז, ולא מעל שמי איראן. בהודעתו הדגיש שהאיראנים תקפו מבלי שהייתה התגרות מצד האמריקנים קודם לכן. ההודעה הגיעה לאחר שבאיראן טענו כי כלי הטיס חדר למרחב האווירי שלה ולכן הופל על ידי משמרות המהפכה.

הפופולריים