"היו נהרגים 150 בני אדם": טראמפ הסביר למה לא תקף באיראן

"לא מידתית": טראמפ הסביר למה לא תקף באיראן
הנשיא האמריקני ציין כי הלילה התווספו סנקציות חדשות על איראן. מפקד זרוע האוויר בצבא האיראני טען: יכולנו להפיל מטוס אמריקני מאויש. יועץ בכיר לנשיא רוחאני - "אם טראמפ לא רוצה במלחמה, עליו להקל בסנקציות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיל הים של ארצות הברית
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אישר היום (שישי) את הפרסום בניו יורק טיימס והודה כי הורה על תקיפה של שלושה יעדים באיראן. "כששאלתי כמה אנשים יהרגו כתוצאה מהתקיפה ענו לי כ-150. זאת תהיה תגובה לא פרופורציונלית להפלת מל"ט", הסביר הנשיא מדוע התקיפה לא יצאה אל הפועל וציין כי הלילה התווספו סנקציות נוספות על איראן.

מוקדם יותר טען מפקד זרוע האוויר של משמרות המהפכה, אמיר עלי ח'אג'יזאדה, כי לצדו של המל"ט האמריקני שאיראן הפילה, היה גם מטוס מאויש על ידי 35 בני אדם ש"גם חדר לשטחנו, אך לא הפלנו אותו אף שיכולנו לעשות זאת". כך צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס. אמירה נוספת בנושא סיפק יועץ בכיר לנשיא איראן חסן רוחאני: "אם טראמפ לא רוצה במלחמה, עליו להקל בסנקציות".


במקביל, גורמים איראנים אמרו היום לרויטרס כי בטהראן התקבל הלילה מסר מנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהועבר דרך עומאן. לדבריהם, הנשיא הזהיר את האיראנים מתקיפה אמריקנית קרבה בתגובה להפלת המל"ט, אם לא יפתחו בשיחות. הנשיא הקציב זמן לקבלת תגובה איראנית, אולם נאמר לו כי הדבר תלוי במנהיג העליון, עלי חמינאי, שמתנגד לכך.

אחד הגורמים אמר בעילום שם כי נאמר שטראמפ מתנגד למלחמה ומעוניין בשיחות. גורם אחר, גם הוא בעילום שם, מסר כי איראן הודיעה לעומאן שכל מתקפה נגד איראן תגרור השלכות אזוריות ובינלאומיות. מנגד, דובר המועצה הצבאית העליונה של איראן הכחיש את הדיווחים ואמר כי ארה"ב לא שלחה לטהראן שום מסר באמצעות עומאן, כך על פי דיווח בעיתון "אל מיאדין".

מוקדם יותר היום פרסמה איראן תמונות המציגות לטענתה חלקים מהמל"ט האמריקני שהפילה. מפקד ההגנה האווירית של איראן אמר כי המטוס האמריקני הופל לאחר שהאמריקנים לא שעו לכמה אזהרות של ארצו ולא צייתו לחוק הבינלאומי. מדבריו ציטטה סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים". גם הגנרל ח'אג'יזאדה אמר לטלוויזיה האיראנית כי מטוס המעקב האמריקני הוזהר כמה פעמים בטרם הופל, כשמאחוריו נראו שברי המטוס. לדבריו, האזהרה האחרונה ניתנה בשעה 03:55 (שעון איראן), 10 דקות לפני הפלת המל"ט. הוא הוסיף כי חלקים ממנו נמצאו הן בים והן במחוז הורמוזגן שבדרום איראן.


"הדיפלומטיה שלנו לא העניקה לאיראן את הזכות להגיב עם כוח צבאי"

השליח האמריקני המיוחד לעניין איראן בריאן הוק אמר בעת ביקור בריאד, בירת ערב הסעודית,  כי קמפיין הלחץ המקסימלי על איראן עובד, וכי הרפובליקה האיסלאמית מרגישה את השפעותיו. לדבריו, מאמצי איראן להשתמש בגרורותיה כדי לתקוף את סעודיה ולערער את יציבות האזור צריכים להיענות בהתאם ויש לשקם את ההרתעה.

הוא הוסיף כי יש לעשות ככל האפשר להרגעת המתיחות מול איראן וכי חשוב שלא תהיה לה דריסת רגל בתימן ובמיצר באב אל-מנדב. הוק ציין שאיראן היא האחראית להסלמה באזור והיא זו שממשיכה לסרב לפניות דיפלומטיות להפחתת המתיחות. "הדיפלומטיה שלנו לא העניקה לאיראן את הזכות להגיב עם כוח צבאי, איראן צריכה להגיב לדיפלומטיה שלנו עם הדיפלומטיה שלה", אמר השליח האמריקני.


שליח ארה"ב לענייני איראן בריאן הוק. צילום: צילום: אי-פי

על דבריו של הוק הגיב דובר משרד החוץ האיראני, עבאס מווסווי, שאמר כי "איראן תגיב לדיפלומטיה בדיפלומטיה, ולמלחמה בהגנה נחושה". האסמדין אשנה, יועץ בכיר לנשיא רוחאני, הצטרף למווסווי וקבע: "אם טראמפ לא רוצה במלחמה, עליו להקל בסקנציות".

בצד האיומים ההדדיים, חברות התעופה KLM ההולנדית, "קוואנטאס" האוסטרלית, "לופטהנזה" הגרמנית ואף "בריטיש אייווייז" הבריטית החליטו להצטרף לצעדי הזהירות ולאמץ את הוראות מינהל התעופה האמריקני (ה-FAA) להימנע מטיסה בשטחה האווירי של איראן ובאזורים הגובלים במצרי הורמוז ומפרץ עומאן. זאת בעקבות הפלת המל"ט באזור.

 

הפופולריים