דיווח: טראמפ הזהיר את טהראן מתקיפה - ולחץ על מו"מ

טראמפ הזהיר את טהראן מתקיפה - ולחץ על מו"מ
גורמים איראנים טענו כי הנשיא האמריקני העביר מסר, שבו נאמר כי הוא מתנגד למלחמה ומעוניין בשיחות. לפי הדיווח, טראמפ הקציב דד-ליין לקבלת תגובה, אך באיראן מסרו שחמינאי מתנגד לכל סוג של שיחות עם ארצות הברית. בטהראן הכחישו את הדיווח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

גורמים איראנים אמרו היום (שישי) לסוכנות הידיעות רויטרס כי בטהראן התקבל הלילה מסר מנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהועבר דרך עומאן. לדבריהם, הנשיא הזהיר את האיראנים מתקיפה אמריקנית קרבה בתגובה להפלת המל"ט האמריקני.

אחד הגורמים אמר בעילום שם כי נאמר שטראמפ מתנגד למלחמה ומעוניין בשיחות. הנשיא הקציב זמן לקבלת תגובה איראנית, אולם נאמר לו כי הדבר תלוי במנהיג העליון, עלי חמינאי. גורם אחר אמר בעילום שם כי איראן הבהירה שחמינאי מתנגד לכל סוג של שיחות עם ארצות הברית, וכי הודיעה לעומאן שכל מתקפה נגד איראן תגרור השלכות אזוריות ובינלאומיות. בטהראן הכחישו את הדיווחים כי וושינגטון העבירה הלילה לאיראן מסר. גורם במועצה לביטחון לאומי של איראן אמר לרשת אל-ג'זירה כי אין אמת בדיווח הזה.

מפקד ההגנה האווירית של איראן אמר כי המטוס האמריקני הופל לאחר שהאמריקנים לא שעו לכמה אזהרות של ארצו ולא צייתו לחוק הבינלאומי. מדבריו ציטטה סוכנות הידיעות האיראנית "תסנים". גם מפקד החטיבה האווירית במשמרות המהפכה, הגנרל אמיר חג'יזאדה, אמר לטלוויזיה האיראנית כי מטוס המעקב האמריקני הוזהר כמה פעמים בטרם הופל. מאחוריו נראו שברי המטוס. לדברי הקצין האיראני, הם נמשו מן המים הטריטוריאליים של איראן.

איראן מציגה, לטענתה, את שרידי המל"ט האמריקני שהופל

השליח האמריקני לנושא איראן, בריאן הוק, אמר כי חשוב לעשות כל שאפשר כדי להרגיע את המתיחות עם טהראן. במסיבת עיתונאים בריאד, בירת סעודיה, לאחר פגישה עם שר ההגנה הנסיך חאליד בן סלמאן אמר הוק כי הדיפלומטיה האמריקנית אינה מעניקה לאיראן את הזכות להגיב בכוח צבאי. "על האיראנים להשיב על הדיפלומטיה שלנו בצעדים דיפלומטיים מצדם", הוסיף השליח האמריקני.

סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבוקב אמר היום שארצות הברית מעלה בכוונת מכוון את המתיחות סביב איראן. גם שר ההגנה של איראן, אמיר חאתמי, צוטט בערוץ אל-מיאדין כאומר: "האמריקנים הם שהפציצו את מכליות הנפט במפרץ עומאן. ארצות הברית היא שפועלת לזעזע את היציבות באזור".


לאחר שמנהל התעופה האזרחי בארצות הברית אסר על טיסות באזור האווירי שמעל מצרי הורמוז, שינו כמה חברות תעופה את מסלולי הטיסות שלהן. בתקשורת ההולנדית דווח כי חברת KLM תימנע מלטוס בחלקים בשטחה האווירי של איראן. כך גם חברת התעופה האוסטרלית "קוואנטאס", שהודיעה כי הטיסות שלה העוברות מעל המזרח התיכון יימנעו מלטוס באזור מצרי הורמוז. חברת "בריטיש אייווייז" הודיעה כי תמלא אחר נהלי ה-FAA להימנע מטיסה בשטחה האווירי של איראן. בהודעת החברה נאמר כי טיסותיה יתנהלו כסדרן, אולם יעברו בנתיבים חלופיים. גם חברת התעופה הגרמנית "לופטהנזה" הודיעה כי לא תטוס מעל אזור מצרי הורמוז ומפרץ עומאן עקב הפלת המל"ט. החברות מצטרפות ל"יונייטד אירליינס", שהשעתה באופן זמני את טיסותיה מנמל התעופה ניוארק שבניו יורק למומבאי שבהודו משום שחלק ממסלול הטיסה עובר בשטח איראן.

מוקדם יותר היום, דיווח העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" כי טראמפ כבר הורה על תקיפה באיראן לפנות בוקר בתגובה להפלת המל"ט - אבל התחרט. על פי הדיווח, התקיפה אמורה הייתה להתרחש ב-02:00 בלילה נגד מספר יעדים איראניים, בהם מתקני רדאר וסוללות נ"מ. בעת שהמטוסים כבר יצאו לדרכם, הורה הנשיא על ביטול הפקודה. ברשת ABC דווח כי החלטתו של טראמפ התקבלה בניגוד לעמדתם של היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון ושר החוץ מייק פומפאו, שתמכו בתקיפה. עוד נטען כי הנשיא הורה לבטלה עקב חשש מהסלמת המצב ופגיעה באזרחים.


אתמול, לאחר הכחשות של דיווחים איראניים, אישר הצי האמריקני כי כלי טיס לא מאויש של ארצות הברית הופל באמצעות טיל קרקע-אוויר איראני. בהמשך היום, פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית פרסם הודעה מטעמו שבה טען כי כלי הטיס הופל מעל מיצרי הורמוז, ולא מעל שמי איראן. בהודעתו הדגיש שהאיראנים תקפו מבלי שהייתה התגרות מצד האמריקנים קודם לכן. ההודעה הגיעה לאחר שבאיראן טענו כי כלי הטיס חדר למרחב האווירי שלה ולכן הופל על ידי משמרות המהפכה.

הפופולריים