תוך פחות משבוע: שני מקרים של תקיפת חובשי כיפות בגרמניה

אנטישמיות בגרמניה: שני מקרי תקיפה בפחות משבוע
המשטרה במדינה פתחה בחקירה בחשד לאנטישמיות. הרב חיים ברקן, שספג קריאות גנאי מאלמוני שעקב אחריו ברחוב סיפר: "כבר 18 שנים שאני חי בעיר הזאת, מעולם לא חוויתי מקרה דומה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כיפות
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

המשטרה בגרמניה פתחה בחקירה אמש (שלישי) של שני אירועים שקרו השבוע, בהם הותקפו חובשי כיפות, בחשד לאנטישמיות. באירוע אחד, שהתרחש על פי החשד ביום ראשון בערב, אלמוני עקב אחר הרב חיים ברקן מדיסלדורף, שהלך ברחוב כשהוא חבוש בכיפה, וכינה אותו "זבל יהודי". הרב ברקן סיפר על האירוע: "אני חי בעיר הזו כבר 18 שנים, עד עכשיו מעולם לא חוויתי מקרה דומה". 

האירוע השני התרחש ביום שני בערב בשכונת פרנצלאוברג המרכזית בברלין. צעיר בן 20 שחבש כיפה סיפר כי אדם זר קרא לעברו קריאות אנטישמיות ואף ירק עליו. באותה השכונה הותקף בשנה שעברה ערבי ישראלי כשהוא חבש כיפה במסגרת ניסוי חברתי שביצע. 

בסוף חודש מאי הזהיר הממונה הממשלתי על המאבק באנטישמיות בגרמניה, פליקס קליין, יהודים ברחבי המדינה ואמר: ״לצערי אני לא יכול להמליץ ליהודים לחבוש כיפה בכל מקום בגרמניה״. לטענת קליין, כ-90% מתקיפות היהודים מבוצעות בידי אנשי ימין קיצוני. עם זאת, הוא מודה כי חלקן מבוצעות גם בידי מוסלמים "שחיים תקופה ארוכה יותר בגרמניה וצופים מכאן בערוצים ערביים המציגים תמונה קטלנית של ישראל ויהודים״. 

תקרית אנטשימית נוספת שאירעה השבוע התרחשה דווקא ברשתות החבריות. השחקן ג'ון קיוזאק צייץ בחשבון הטוויטר שלו קריקטוריה אנטישמית, בה נראית יד ענקית המעוטרת במגן דוד המוחצת קהל של אנשים תחתיה. את הקריקטורה צייץ קיוזאק עם הציטוט: "כדי ללמוד מי שולט עליך, פשוט תברר את מי אסור לך לבקר". ביקורת רבה הופנתה כלפי קיוזאק, שטען בתחילה כי לא הוא פרסם את הציוץ אלא שחשבון הטוויטר שלו נפרץ. לאחר מכן חזר בו ואמר כי הוא התכוון לבקר את המדיניות הישראלית ולא יהודים באופן כללי. לבסוף הודה קוזאק כי הציוץ היה אנטישמי, מחק את הציוץ המדובר ופרסם הודעת התנצלות בחשבון הטוויטר שלו. 

הפופולריים