ארה"ב מתכוונת לשלוח כאלף חיילים נוספים למזרח התיכון

ארה"ב מתכוונת לשלוח כאלף חיילים נוספים למזה"ת
זאת על רקע תקיפת מכליות הנפט במפרץ עומאן. לפי פקידים אמריקנים, החיילים יעסקו בעיקר באיסוף מודיעין ובפעולות התראה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

על רקע תקיפת מכליות הנפט במפרץ עומאן: נמסר הלילה (שלישי) כי ארצות הברית מתכוונת לשלוח עוד כאלף חיילים למזרח התיכון. לפי פקידים אמריקנים, החיילים יעסקו בעיקר באיסוף מודיעין ובפעולות התראה.

בשבוע שעבר כינה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ את איראן "אומה של טרור" והאשים אותה בחבלה במכליות הנפט. בריאיון לרשת פוקס האמריקנית התייחס טראמפ לסרטון שפרסם הלילה צבא ארצות הברית, שבו נראים חיילים איראנים מנסים להסיר מוקש שהוצמד לאחת המכליות במפרץ עומאן.

אמש הודיע בכיר במערכת הביטחון באיראן הודיע כי ארצו עצרה כמה סוכני CIA שהיו שותפים בפרויקט ריגול סייבר אמריקני גדול שנוטרל. לדברי מזכיר מועצת הביטחון הלאומי העליונה האיראנית, עלי שמאחני, הסוכנים שפעלו בפרויקט של סוכנות הביון האמריקנית נעצרו לאחר שטהראן שיתפה מידע מודיעני עם בנות בריתה.

בנושא המתיחות במפרץ בין וושינגטון לטהראן, קרא שמחאני לארצות הברית לעזוב את האזור, היות והיא הסיבה העיקרית למשבר ולחוסר היציבות, ואמר כי איראן היא האחראית לביטחון במפרץ הפרסי ובמצרי הורמוז.

מוקדם יותר השבוע שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס למתיחות מול איראן, ובריאיון לרשת פוקס אמר שהנשיא טראמפ עושה כמיטב יכולתו כדי להימנע ממלחמה. "איננו רוצים מלחמה", אמר פומפאו, אך הוסיף כי "האיראנים צריכים לדעת שננקוט בצעדים כדי להרתיע אותם מהתנהגות לא רצויה".

שר החוץ האמריקני ציין בריאיון כי קיים כמה שיחות טלפון עם מנהיגים ברחבי העולם בעקבות תקיפת המכליות במפרץ עומאן בשבוע שעבר, וכי הוא משוכנע שארצות הברית תמצא מדינות השותפות לחשש מסכנה הנשקפת מהמפרץ. לדברי פומפאו, "יש כלכלות חזקות התלויות בנפט המגיע מהאזור הזה, ואם יבינו את הסכנה הנשקפת - הן יצטרפו לארצות הברית במאבקה נגד איראן".

בחודש שעבר דיווח עיתון הניו יורק טיימס כי שר ההגנה של ארצות הברית, פטריק שנהאן, הציג תוכנית לשליחת 120 אלף חיילים למזרח התיכון במקרה שאיראן תתקוף כוחות אמריקנים או תאיץ פיתוח של נשק גרעיני. לפי הדיווח, את התוכנית מוביל היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. עם זאת, לא ברורה עמדתו של הנשיא האמריקני לגבי שליחת כוחות גדולים למזרח התיכון, לאחר שצמצם את הפעילות האמריקנית בסוריה ובאפגניסטן. 

הפופולריים