טראמפ מאשים את איראן בחבלה במכליות: "אומה של טרור"

טראמפ: איראן פגעה במכליות במפרץ עומאן
בריאיון לרשת פוקס האמריקנית התייחס טראמפ לסרטון שפרסם הלילה צבא ארה"ב, שבו נראים חיילים איראנים מנסים להסיר מוקש שהוצמד לאחת המכליות במפרץ עומאן. טראמפ העריך כי טהראן לא תסגור את מיצרי הורמוז. שר החוץ הבריטי הצטרף לגינוי: "משמרות המהפכה אחראי כמעט בוודאות לתקיפה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כינה היום (שישי) את איראן "אומה של טרור" והאשים אותה בחבלה במכליות הנפט אתמול. בריאיון לרשת פוקס האמריקנית התייחס טראמפ לסרטון שפרסם הלילה צבא ארצות הברית, שבו נראים חיילים איראנים מנסים להסיר מוקש שהוצמד לאחת המכליות במפרץ עומאן.

בריאיון טראמפ העריך שאיראן לא תסגור את מיצרי הורמוז - ודאי שלא לזמן רב. "זה הובהר להם היטב", אמר הנשיא האמריקני. לאחר מכן ביקר טראמפ את הסכם הגרעין עם טהראן, וציין כיצד תחת כהונתו איראן נמצאת ב"בעיות קשות".


דבריו של טראמפ מצטרפים לדברי שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שהפנה אצבע מאשימה כלפי איראן ואמר שהיא עומדת מאחורי תקיפת מכליות הנפט. הוא הוסיף: "התקיפה היא חלק מתוכניתה של איראן להפריע להעברת הנפט באזור". טהראן הכחישה כל קשר למתקפה על מכליות הנפט ואמרה כי מדובר בהאשמות חסרות בסיס.

גורם ביטחוני אמריקני התראיין לרשת VOA וטען כי האיראנים דרשו מאחד ממנהלי הנמל בדובאי, להעביר אליהם את אנשי הצוות של המכלית Front Altair שנפגעה. לדברי המנהל, הוא הרגיש שהוא נמצא תחת אילוצים ומגבלות למלא אחר בקשת האיראנים. בנוסף אמר הגורם כי כוחות איראניים מונעים מספינות גורר להגיע למכלית שנפגעה ולגרור אותה לחוף מבטחים.


בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם דנה הלילה בתקרית בדלתיים סגורות. שגריר כווית באו"ם, הנשיאה התורנית של המועצה, אמר שכל 15 החברות גינו את הפגיעה בשתי המכליות, והביעו את רצונן בקיומה של חקירה למציאת האחראים לה. השגריר הוסיף בריאיון לאל-ג'זירה כי "קשה לקבוע אם הסירה בסרטון, אותו פרסמו האמריקנים, אכן שייכת למשמרות המהפכה של איראן". שר סעודי התייחס לנושא ואמר לרשת CNN שאין סיבה לחלוק על ההערכה האמריקנית לפיה איראן אחראית לפעולה.

שר החוץ של בריטניה הצטרף אל השר הסעודי: "משמרות המהפכה אחראי כמעט בוודאות למתקפה". לדברי האנט, אין זה סבירה שמדינה אחרת, או גורם שאינו מדינה, היה אחראי למתקפה. שר החוץ קרא לאיראן להפסיק מייד את פעילותה המערערת, המהווה סכנה חמורה לאיזור. 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש אמר לכתבים במטה הארגון בניו-יורק כי הוא מודאג מההתפתחויות האחרונות במפרץ הפרסי, וכי בארגון סבורים שיש הכרח לברר את הפרטים לאשורם. באותו מעמד דיבר מזכ"ל הליגה הערבית אחמד אבו אל רייט, מאשים במרומז את איראן בכך שהיא דוחפת לעימות שבו אף אחד אינו יכול להיות בטוח.

ראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי אמר בשיחת טלפון עם פומפאו, כי עיראק חותרת להשיג רגיעה באזור ולהגן על האינטרסים של עמי ומדינות האזור. מוקדם יותר היום, השר במשרד החוץ של איחוד האמירויות אנוואר גרגאש תקף בחשבון הטוויטר שלו את שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ואמר שהאמינות שלו יורדת בכל יום שעובר.

מנגד, משרד החוץ של רוסיה מתח ביקורת על מדינות שמטילות אחריות על תקרית אתמול במפרץ, בטרם הושלמה החקירה בעניין, ויוצא נגד "מסקנות חפוזות" בנושא. 

הפופולריים