שר החוץ האמריקני: "איראן עומדת מאחורי תקיפת המכליות"

שר החוץ האמריקני: איראן עומדת מאחורי התקיפה
הטלוויזיה האיראנית פרסמה את תמונות הצוותים לאחר שדווח כי חלקם מוחזקים כבני ערובה. מקור בפנטגון אמר כי מחקירה ראשונית עולה שאיראן עומדת מאחורי הפיגועים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מכלית שנפגעה במפרץ הפרסי
צילום: צילום: אי-פי

המתיחות במפרץ הפרסי: שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר הערב (חמישי) כי "איראן עומדת מאחורי תקיפת המכליות היום". עוד אמר כי "התקיפה היא חלק מתוכניתה של איראן להפריע להעברת הנפט באזור". מוקדם יותר הערב פרסמה הטלוויזיה האיראנית תמונות של אנשי הצוות של ספינות הנפט שהותקפו במפרץ הפרסי. זאת לאחר שדווח כי חלק הם מוחזק כבני ערובה. 

במקביל, רשת סי־אן־אן דיווחה כי צוות הספינה האמריקנית, ששהה באזור המכליות, זיהה על אחת מהן מוקש ימי שלא התפוצץ - מדובר באותו מוקדש ששימש לפיגועים באיחוד האמירויות לפני כחודש. לבקשת ארצות הברית, תתכנס הלילה מועצת הביטחון בדלתיים סגורות לדון במתקפה על שני כלי השיט.  

מאוחר יותר אמר השר במשרד החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר, בריאיון לרשת סי-אן-אן כי סעודיה שותפה להערכה האמריקנית שאיראן עומדת מאחורי תקיפת שתי מכליות הנפט. לדבריו, אין לארצו סיבה לחלוק על שר החוץ האמריקני פומפאו: "לאיראן יש היסטוריה כזאת". עוד אמר אל-ג'ובייר כי אף אחד לא רוצה מלחמה, אך הסוגיה קשורה לאיראן כיוון שפעולותיה אינן רציונליות. השר הוסיף שאם לאיראן תהיה יכולת גרעינית, אפשר לצפות שמדינות אחרות גם ירצו יכולת כזו.

בפעם הקודמת שהותקפו מכליות במפרץ הפרסי, המוסד היה זה שאסף את הראיות והעביר אותן לכמה מדינות שהצביעו על איראן כאחראית לתקיפה. בעקבות הפרסום ב"כאן חדשות", טען שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, כי המוסד "מפברק ראיות".


הפופולריים